مخراج کاری چیست ؟

مخراج کاری یا مرصع کاری و یا جواهرنگاری به عمل نشاندن سنگ یا نگین بر روی اشیاء تزئینی و قیمتی و یا ظروف و زیورآلات می گویند.
از زمان های قدیم تا امروزه کار بر روی فلزات و سنگ ها برای ساختن انواع ابزار آلات و لوازم توسط انسان ها مورد استفاده قرار می گرفته است. با گذشت زمان با کشف فلزات و سنگ های گران بها و زیبا ، انسان توانست با بهره گیری از هنر و خلاقیت خود اقدام به ساختن زیور آلات و لوازم تزئینی نماید که غالبا ترکیبی از فلزات و سنگ های با ارزشی چون عقیق،فیروزه،مروارید،یاقوت،لعل،اوپال ، الماس و... هستند.
برای اطلاع از کسب و کار طلا و جواهر سازی و فروشندگی طلا و جواهر به قسمت مقالات مراجعه نمایید .

در فرایند ساخت زیور آلات چندین مرحله وجود دارد که هر کدام از آن ها نیازمند تخصص خاص خودش است .یکی از مهم ترین مراحل ساخت زیور آلات ترکیبی از فلز و سنگ ، قسمت نهایی کار و قرار دادن سنگ در پایه مخصوص طراحی شده روی کار است. این عمل را مخراج کاری یا مرصع کاری نیز می نامند. مخراج کاری که در انگلیسی به آن Stone Setting یا Stone Loading هم گفته می شود از حساس ترین بخش های طراحی یک جنس زینتی انواع جواهر نشان است.
در جواهر سازی زمان اجرای مخراج کاری یا سوارکردن سنگ بعد از آماده شدن زیور آغاز می شود که به چهار روش زیر انجام می گیرد .
  • چنگی
  • کاسه ای
  • ریلی
  • قلم خور
یک انگشتر را تصور کنید ، با نهایت دقت و ظرافت طراحی می شود و نقوش مختلفی بر روی رکاب آن زده می شود. در قسمت فوقانی که پایه ی سنگ زینتی قرار دارد ظریف ترین بخش کار است و به جرأت می توان گفت که همه ی زیبایی یک انگشتر می تواند همین قسمت باشد.
زیرا این پایه به سبک ها و مدل های متنوعی قابل طراحی است. تاج های کوتاه یا بلند، تک پایه، چند پایه و...
کار گذاشتن سنگ تزئینی در این قسمت خود هنر خاصی می طلبد. مخراج کار باید با نهایت دقت و حوصله سنگ را در این قسمت قرار دهد و آن را در جای خود محکم کند .
در مخراج کاری از سنگ های مختلفی استفاده می شود ، از برلیان و زمرد و یاقوت و نگین های مصنوعی و … چند سوتی تا چند گرمی برای مخراج کاری استفاده می شود .
در مخراج کاری سنگ ها بسته به نوع پایه طراحی شده ، به روش های مختلفی نصب می شوند . از عمده روش های آن نشاندن سنگ یا گوهر به صورت ریلی، قلم زنی، کاسه ای و چنگی است که برای سنگ های ریز کاربرد دارند.
امروزه برخلاف گذشته دیگر طراحی طلا ها را به صورت دستی انجام نمی دهند و بیشتر طراحی ها توسط نرم افزار Matrix ، نرم افزار طلاسازی راینو و نرم افزار Zbrush انجام می شود .
برای سنگ های درشت نیز روش هایی چون نبشی، چنگی و دیواره ای به کار برده می شود.
برای اطلاعات بیشتر در مورد طلای سفید ، ریخته گری طلاوجواهر ، عیار طلا ، گوهر شناسی ، گوهر تراشی ، قلم زنی طلا ، نقره سازی به قسمت مقالات مراجعه نمایید . 

 

برای حفظ زیبایی و آثار طبیعی سنگ و دیگر عناصر به کار رفته در ساخت جواهرات و زیور آلات، معمولا استفاده از چسب و دیگر مواد شیمیایی که امکان از بین رفتن در اثر مرور زمان را دارند، مقدور نمی باشد .
به همین خاطر است که در زما انجام مخراج کاری پایه های نگهدارنده سنگ به گونه ای باید برای محکم نگه داشتن آن تنظیم شود که آسیبی به سنگ نرساند.
کمی فشار محکم ممکن است روی سنگ پریدگی یا ترک خوردگی ایجاد کند ، یا بر اثر استفاده ی نادرست از ابزار ، روی پایه های نگه دارنده خط و خش ایجاد شود .
امر مخراج کاری زمانی حساس تر میگردد که به جای انگشتر، بخواهیم روی زیورآلات ظریف تری مانند انواع گوشواره و گردنبند سنگ های زینتی بسیار ریز و ظریف را جایگذاری کنیم .
موم کاری در طلاسازی یکی از مهارت های مهم است .

آموزش مخراج کاری

دوره ی مخراج کاری در آموزشگاه طلا سازی طلا فنون به منظور آموزش توانایی سوار کردن انواع سنگ ( مانند سنگ فیروزه ) بر روی مصنوعات فلزات قیمتی و همچنین روش های صحیح پیاده کردن سنگ از روی کار برگزار می شود .
این دوره شامل مواردی مانند آشنایی و کار با انواع ابزار مخراجکاری ، آشنایی با انواع قلم ها و کاربرد صحیح آن ها ، آموزش انواع روش های سوار کردن سنگ های ریز به صورت قلم خور ،چنگی ، ریلی و کاسه ای ، آموزش انواع روش های سوارکردن سنگ های درشت به صورت دیواره ای، چنگی و نبشی ، روش های  setting  سنگ به صورت flower ،invisible  ،  pave ، آشنایی با روش Micro setting ، بررسی درجه سختی سنگها ، کالیبره کردن سنگ و اطلاعات مفید راجع به سنگهای قیمتی ، روش های پرداخت کاری می باشد .
برای خرید ابزار طلاسازی با تلفن های ما تماس بگیرید .
برای اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 22232392 تماس بگیرید .
برای خواندن مقاله گوهر تراشی و ذوب کردن طلا ، قلم زنی می توانید آن را از قسمت مقالات مطالعه کنید .