کلاس انلاین طراحی با نرم افزار ماتریکس گروه ششم
کلاس آنلاین طراحی با نرم افزار ماتریکس گروه پنجم
دوره آنلاین کارموزی طراحی با نرم افزار ماتریکس شعبه اقدسیه

مجموعه بزرگ آموزشی طلافنون ایران

مبتکر و پیشرو در صنعت آموزش طراحی و ساخت طلاو جواهرسازی کشور با 11 شعبه در سراسر کشور و بیش از ۴۴ سال سابقه فعالیت

گوهر تراشی

گوهر تراشی

گوهر تراشی

گوهر تراشی تراش و پرداخت (پولیش) سنگ های گران بها است . گوهر تراشی گذشته و سابقه ای درخشان دارد و قدمت آن به زمان انسان های اولیه بر می گردد .
سنگ های نیمه قیمتی و قیمتی به دو شکل کلی استفاده به عنوان نگین در زیورآلات یا به صورت فرم های فانتزی و یا موارد دیگر استفاده می شوند .
سنگ های جواهر در طبیعت به شکل خام (rough) موجود هستند .
هیچ کدام از سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی به شلکل خام مورد استفاده قرار نمی گیرند و برای استفاده این سنگ ها باید برش خورده و تراش داده شوند تا به شکل و اندازه ی مورد نظر درآیند و بعد از آن باید سنگ ها را پولیش کرده تا جلوه و براقیت پیدا کنند .
حال این سنگ ها برای استفاده در زیور آلاتی مانند گوشواره ، گردنبند، آویز و دستبند آماده هستند .
برای تبدیل کردن سنگ های خام به گوهر های زیبا سه مرحله ی اساسی و مهم باید انجام شو که در زیر به توضیح آن ها می پردازیم .
برای اطلاعات بیشتر در مورد طلای سفید ، ریخته گری طلاوجواهر ، عیار طلا ، گوهر شناسی ، گوهر تراشی ، قلم زنی طلا ، نقره سازی به قسمت مقالات مراجعه نمایید

برش سنگ راف

با توجه به اینکه جواهرات ارزشمند و مرغوب کمیاب هستند از نظر تکنیک نوع برش ، انتخاب مکان مناسب روی سنگ خام برای برش ، ضخامت برش ،حذف رگه ها و ناخالصی های آن و ترک ها و رفع حفره ها و ناخالصی های عمده به وسیله برش بسیار مهم و حساس است و باید با دقت تمام انجام شود .
در سنگ های جواهر خام ممکن است ترک ، شکاف ، ناخالصی های بزرگ چسبیده به سنگ خام ، رگه های ناخالصی درون سنگ و حفره های داخلی وجود داشته باشد که با یک انتخاب درست از محلی درست می توان تقریبا بیشتر این عوامل ناخواسته را از میان برد . پس در سنگ های جواهر خام ف برش اولیه بسیار مهم و حائز اهمیت است .
برای خرید ابزار طلا و جواهر سازی با تلفن های آموزشگاه طلاسازی طلافنون بگیرید .
امروزه برخلاف گذشته دیگر طراحی طلا ها را به صورت دستی انجام نمی دهند و بیشتر طراحی ها توسط نرم افزار Matrix ، نرم افزار طلاسازی راینو و نرم افزار Zbrush انجام می شود .

راش سنگ های قیمتی

مهارت یک جواهر تراش نکته مهمی است که در جواهر تراشی اهمیت فراوانی دارد. در صورت اشتباه و عدم دقت در تراش یک جواهر این اشتباه قابل جبران نبوده و اگر باشد به سختی قابل جبران است . پس نتیجه می گیریم مهارت و تجربه ی جواهر تراش تاثیر بسیار زیادی در قیمت محصول نهایی دارد .
برای اطلاع از کسب و کار طلا و جواهر سازی و فروشندگی طلا و جواهر به قسمت مقالات مراجعه نمایید .

معمولا تراش برروی سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی به دو نوع تقسیم می شود :

تراش ساده سنگ قیمتی

تراش ساده سنگ قیمتی به تراشی گفته می شود که در آن زاویه تراشی نشده باشد. تراش ساده شامل انواع تراش های منحنی ، گرد ( تراش دامله) ، تراش گود ، تراش خط ، تراش خط برجسته ، تراش شکل های فانتزی و در نهایت تراش منظره وچهره روی سنگ های جواهر و مجسمه سازی و تراش حجم می باشد .
در تراش ساده هنرجو ها با آموزش و تمرین مداوم مهارت لازم برای انجام تراش های پیشرفته و زیبای هنری را می آموزند .
برای عکاسی از طلا و جواهرات کارگاه طلاسازی خود حتما مقاله ی آموزش عکاسی از طلا و جواهر را مطالعه نمایید .

تراش زاویه ای سنگ قیمتی

تراش زاویه ای به تراشی گفته می شود که در آن تراش ها به شکل محاسبه شده و با شاخص زاویه تعیین و انجام می گردد . تا کنون بیشتر از 150 مدل تراش زاویه ای به شکل الگو در آمده و در سراسر جهان استفاده می شود .
در تراش زاویه ای که معمولا بر روی جواهرات شفاف وگران بها صورت می گیرد در ابتدا زوایای تراش را محاسبه می کنند سپس توسط دستگاه مخصوص این کار قطعه جواهر ثابت شده و تراش بر روی دیسک افقی انجام می شود . بسته به الگوی تراش زوایای تراش می توانند از چندین تا بیش از 100 تراش را داشته باشند.
نوع این تراش ها و کاری که روی جواهرات انجام شده در قیمت نهایی آن ها تاثیر زیادی دارد .
یک طلاساز باید بتواند عیار طلا را تشخیص دهد و روش های تشخیص طلای اصل از بدل را بداند و انواع رنگ طلا را بشناسد .

دوره ی گوهر تراشی در آموزشگاه طلا سازی طلا فنون برگزار می شود .

پولیش سنگ تراش خورده

آخرین مرحله و در واقع حساس ترین مرحله از مراحل سه گانه پولیش است که هم از نظر زمان بر بودن و هم از نظر حساس بودن بسیار مهم می باشد ، در این مرحله ما تلاش خود را می کنیم تا با انواع سمباده ها ، پوست های پولیش و در نهایت پودر های مخصوص پولیش سنگ های قیمتی ، جلا و درخشندگی مورد نظر را بر روی سنگ های تراش خوره ایجاد کنیم . در مرحله پولیش در ابتدا از پوست هایی با زبری زیاد ( حدود 400) و در آخر از پوست هایی با زبری کم (حدود 3000) استفاده می شود ، در برخی موارد نیز سعی می شود از پودر پولیش برای جلا و درخشندگی نهایی استفاده شود .
برای خواندن مقاله مخراج کاری و ذوب کردن طلا ، قلم زنی می توانید آن را از قسمت مقالات مطالعه کنید .