در صورتی که به یک طلا فروش سفارش تولید تعداد بالایی از یک نمونه از طلا یا جواهرات داده شود، با استفاده از تکنولوژی ریخته گری و انواع روش های آن ، می تواند یک قالب از روی نمونه اولیه تهیه کرده و با استفاده از ابزار ها و تکنیک های مورد نیاز، در مدت زمان کوتاه ، کلیه سفارشات را تولید و تحویل نماید. 

انواع روش های ریخته گری طلا و جواهر

لوازم موردنیاز برای ریخته گری طلا

 1. قاب قالب
 2. زیر پایه
 3. لاستیک قالب
 4. بنزین
 5. تیغه و کارد قالب
 6. میله برنجی

مراحل انجام ریخته گری

 •  ابتدا قالب اولیه را بین لاستیک های مخصوص قرار داده و آن را زیر لاستیک پز می گذارند واز نمونه اولیه قالب گیری می نمایند .
 • در مرحله بعد ریخته گری طلا و جواهر و پس از سرد شدن لاستیک با استفاده از تیغ های مخصوص، لاستیک را با دقت و ظرافت به دو نیم بریده و قالب اصلی را از بین آن خارج می کنند.
 • پس از خارج کردن قالب اصلی فضای باقی مانده از جای آن، خالی خواهد ماند. لاستیک های بریده شده را مجددا روی یکدیگر قرار داده و توسط دستگاه مربوطه، موم یا رزین مخصوص را به داخل آن تزریق می کنند. به دین شگل تعداد زیادی از نمونه اولیه، اما از جنس wax یا موم تکثیر می نماییم.
 • موم های خارج شده از لاستیک را در دور یک شاخه اصلی متصل و داخل سیلندر مخصوص شاخه کرده و روی آن گچ مربوط به همین کار را می ریزیم و روی دستگاه هواگیر قرار می دهیم تا حباب های احتمالی آن خارج شود.
 • سپس آن را داخل کوره ریخته گری طلا و جواهر “موم زدا” گذاشته تا با استفاده از حرارت کوره ضمن سرعت بخشیدن به خشک شدن گچ، موم های داخل گچ خارج شوند. به این شکل فضای باقی مانده از جای موم های خارج شده از بین گچ، به صورت قالب های منفی نمونه مورد نظر خواهد بود.
 • در مرحله آخر ریخته گری طلا و جواهر سیلندر را داخل کوره اصلی قرارداده وحرارت گچ سیلندر را به درجه حرارت مخصوص رسانده و سپس طلای مذاب یا هر فلز دیگر را داخل آن می ریزیم.
 • پس از اتمام کار ریخته گری طلا و جواهر ، گچ ها را شکسته و نمونه های فلزی را از شاخه جدا می نماییم.نیاز به مشاوره دارید؟ x

تهران ،فرشته، خیابان آقابزرگی، خیابان استانبول، کوچه عروس، بن بست پامچال، پلاک ۴

اینستاگرام طلافنون