هنر رزین کاری که به عنوان یک هنر پولساز مطرح شده است طرفداران بسیاری دارد. در واقع رزین به معنای صمغ درخت است. نوع صنعتی رزین که از فرآورده های نفتی ایجاد شده است در صنعت هنر بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. بوسیله رزین می توان سطحی شفاف ایجاد کرد. رزین یک ماده شفاف و بی رنگ است ولی می توان آنرا با انواع رنگها ترکیب کرد.

در حالت عادی رزین از دو جزء تشکیل شده است که تا قبل از مخلوط شدن حالت مایع و تا حدی چسبنده دارند اما پس از مخلوط شدن ، حالت جامد و شیشه ای پیدا می کند.

در هنگام استفاده از رزین خصوصا رزین غلیظ مقداری حباب ایجاد می شود که باید به وسیله حرارت فندک این حبابها را از بین ببرید تا کاری تمیز و شفاف داشته باشید.

رزین غلیظ بیشتر برای ساخت زیورآلات استفاده می شود. برای ساختن زیور آلات از قالب های آماده برنجی یا استیل استفاده می شود که در دو نوع بدون کفه و با کفه می باشد. 

آموزش طلا سازی آموزشگاه طلافنون با داشتن 10 شعبه در سراسر ایران فعال ترین برند در حوزه رزین کاری بر روی انواع سطوح طلا است که بواسطه بهره مندی از اساتید مجرب ، بهترین و حرفه ای ترین آموزش حکاکی را به هنرجویان گرامی ارائه می دهد.


کاربرد رزین

رزین به دلیل دارا بودن ویژگی های تثبیت کنندگی ، بی رنگ بودن ، شفافیت در انواع صنایع کاربرد دارد که یکی از پرکاربردترین آن ها می توان به ساخت زیورالات با استفاده از رزین اشاره کرد. 

انواع رزین

رزین اپوکسی غلیظ

این نوع از رزین غلظت بالایی دارد و به خاطر شفافیت و غلظت بالا علاوه بر مصارف صنعتی ، برای ساخت زیور آلات بسیار مناسب است.

رزین اپوکسی رقیق

به دلیل رقیق بودنش نیاز به گرم کردن و حباب گیری ندارد و مورد مصرف در طرح هایی است که از قالب سیلیکونی برای خلق اثر استفاده می شود.

انواع رنگ رزین

رنگ های خمیری 

رنگ خمیری برای ایجاد بافت از آن ها استفاده می شود. نمایی مات دارند و اکثرا دارای رنگ بندی محدود هستند . برای تکنیک مشهور ساحل و دریا در نقاشی ابستره از این رنگ ها استفاده می شود.

 رنگ های جوهری یا ترنسپرنت 

نمایی شفاف دارند و نور از آنها عبور می کند و اغلب برای کارهای زیورالات می توان از این رنگ ها استفاده نمود.

رنگ های پودری

این رنگ ها حالت درخشان و براق و شفافی دارند.

رنگ های ویترای

برای تهیه حجم های کم از این رنگ ها استفاده شود.

کلام آخر 

اميدواریم اطلاعات مفیدی راجع به رزین و انواع آن را به شما ارائه داده باشیم و بهره لازم رو برده باشيد.

اگر دوست دارید کار با رزین را به صورت حرفه ای یاد بگیرید در دوره رزین بر روی زیورآلات آموزشگاه طلافنون را از دست ندهید. نیاز به مشاوره دارید؟ x

تهران ،فرشته، خیابان آقابزرگی، خیابان استانبول، کوچه عروس، بن بست پامچال، پلاک ۴

اینستاگرام طلافنون