آموزش آبکاری طلا

آموزش آبکاری طلا و جواهر یکی از مراحل اساسی و مهم تولید انواع زیور آلات طلا و جواهرات است که به منظور زینت و جلوه ی بیشتر قطعه ی طلا و حفظ آن در برابر عوامل جوی می باشد که در ده مرحله انجام می شود .

آبکاری طلا به یک منظور دیگر نیز انجام می شود . بعضی از انگشترها یا قطعات به طور خالص از طلا نیستند و داخل آن ها ممکن است از طلای خالص نباشد برای مثال انگشتری که از جنس نقره است را با آبکاری روکش طلا می کنند. هدف از این نوع آبکاری کاهش قیمت مصنوعات طلا و زیورآلات می باشد.

قطعه هایی که با طلا آبکاری شده اند درخشندگی خاصی دارند و بسیار شبیه به طلا می باشند و حتی ممکن است گاهی اوقات با طلای واقعی اشتباه گرفته شوند  در واقع آبکاری طلا روکش کردن یک قطعه طلا توسط طلا با روش الکترولیز است.

از جمله فواید آب طلا این است که از اکسید شدن فلزاتی مانند نقره جلوگیری می کند. نوشته شدن حروف GP روی کد طلا نشان دهنده این است که آن قطعه از جنس طلا نیست و فقط روکش طلا دارد.

برای خرید ابزار طلاسازی  و برای اطلاع از زمان و نحوه ی برگزاری دوره های  آموزش طلا سازی در حوزه های طراحی دستی و کلاسیک طلا و جواهر ،  آموزش گوهر تراشی ، آموزش مخراج کاری ، ذوب کردن طلا ، آبکاری طلا و قلم زنی طلا می توانید با شماره تلفن های آموزشگاه طلافنون تماس بگیرید.

امروزه برخلاف گذشته دیگر طراحی طلا ها را به صورت دستی انجام نمی دهند و بیشتر طراحی ها توسط آموزش نرم افزار ماتریکس ، نرم افزار طلاسازی راینو و آموزش نرم افزار zBrush انجام می شود .

آموزش آبکاری طلا 

آموزش آبکاری طلا- طلافنون

دوره آموزش آبکاری طلا به منظور فراگیری نحوه انجام روکش روی طلا به جهت افزایش مقاومت جسم در برابر سایش، خوردگی، زنگ زدن، اکسید شدن و خط و خش است هم چنین افزایش موجب شفافیت، درخشندگی و چشم نوازی زیورآلات نیز می‌شود. جهت کسب اطلاعات راجع به دوره و شرایط آن با آموزشگاه طلافنون در ارتباط باشید. 

کدام فلزات را می‌توان با طلا آبکاری کرد؟

می توان گفت تقریبا تمام فلزات را می‌توانیم در فرایند آبکاری الکتریکی روکش طلا کنیم ولی معمولا مصنوعاتی از جنس نقره ، برنج ، مس و نیکل فلزات مناسب‌ تری برای این کار هستند .

ذکر این نکته ضروری است که روکش طلا با گذشت زمان و به مرور از بین می‌رود و باید دوباره آبکاری شود. البته اگر روکش طلا با ضخامت مناسب انجام شده باشد ، از دوام خوبی برخوردار است و حتی ممکن است تا سال‌ها با کم ترین میزان تغییر به همان شکل باقی بماند.

چه مواردی را برای حفظ درخشندگی روکش طلا و پیشگیری از خورده شدن زود هنگام باید رعایت کنیم؟

  • زیورآلاتی که با طلا آبکاری شده‌اند را از مواد شیمیایی و خورنده دور نگه دارید.
  • تا جایی که برایتان امکان دارد در هنگام نظافت منزل و شستشو با مواد شونده و شیمیایی زیور آلات آبکاری شده را کنار بگذارید تا به آن ها آسیبی نرسد.
  • اگر انگشتر نقره با طلا آبکاری شده، هنگام ظرف شستن یا شستن دست‌ها آن را از انگشت در بیاورید تا در تماس با مواد شوینده قرار نگیرد.
  • افرادی که عرق زیاد و تندی دارند باید این طلای روکش شده را کم تر از بقیه در تماس با پوست بدن خود قرار دهند.
  • از پاشیدن عطر و ادکلن روی طلای روکش شده خودداری کنید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد طلای سفید ، آموزش ریخته گری طلاوجواهر ، عیار طلا ، آموزش گوهر شناسی ، گوهر تراشی ، آموزش قلم زنی طلا ، نقره سازی به قسمت مقالات مراجعه نمایید


مراحل آبکاری طلا

مراحل آبکاری طلا- طلافنون

روکش کردن یک قطعه طلا توسط طلا به روش الکترولیز را آبکاری می‌گویند که طی مراحلی انجام می شود .

آماده سازی

تمیز کردن و براق کردن زیرکار در آبکاری کردن طلا امری ضروری است. این کار معمولا توسط دینام انجام می شود . روی دینام فرچه­ های موئی، نمدی یا پنبه‌ ای قرار گرفته است که همراه با روغن پنزا برای از بین بردن خط های تقریبا عمیق از آن استفاده می شود . برای براق کردن روی کار هم از پولیش مخصوص طلا و فرچه موئی استفاده می کنیم .

شستشو

زیرکار را با پودر شوینده و آب داغ می شوییم تا تمام چربی‌ها از بین بروند ، سپس آن را در محلولی متشکل از ۳۰ گرم سیانور پتاسیم یا سدیم (NACN یا KCN) در یک لیتر آب مقطر می ریزیم و در آخر هم با آب شهری آن را آبکشی می کنیم .

لیزگیری

زیرکار که قرار است روکش طلا شود را درون محلولی متشکل از یک لیتر آب مقطر ۱۰۰ یا یک استکان اسید سولفوریک غلیظ (H­۲SO4) قرار می دهیم . سپس با آب شهر می شوییم و در پایان کار هم فلز را با استفاده از خاک اره خشک می کنیم تا تمام رطوبت فلز گرفته شود.

وان آبکاری

زیرکار را درون محفظه‌ای شیشه ‌ای از نوع پیرکس ، فایبر گلاس یا وان (محفظه) فلزی با پوشش P.V.C قرار می دهیم و الکترولیت را روی آن می ریزیم .

برای ساخت الکترولیت باید آب مقطر، یک گرم طلا با عیار بالا، ۳ گرم هیدروژن، ۵ گرم سیانور سدیم یا پتاسیم، ۳ گرم کربنات سدیم یا پتاسیم، یک استکان جوهر نمک و یک چهارم استکان محلول آمونیک را با هم مخلوط کنیم . البته این کار باید به صورت تخصصی و مرحله ‌به مرحله و توسط کارشناس انجام شود .

حداکثر زمان انجام آبکاری ۳۰ ثانیه است زیرا طولانی‌تر شدن آن باعث کدر شدن قطعه ی آبکاری شده می شود .

برای اطلاع از کسب و کار طلا و جواهر سازی و فروشندگی طلا و جواهر به قسمت مقالات مراجعه نمایید .

مدت زمان ماندگاری آبکاری طلا چقدر است؟

ماندگاری آبکاری طلا- طلافنون

بسیاری از افرادی که طلای خود را آبکاری کرده اند این سوال برایشان ایجاد می شود که مدت زمان ماندگاری آبکاری طلا چقدر است؟ آیا می توان زمان خاصی را مطرح نمود؟ 

ماندگاری آبکاری زیور آلات طلا به عوامل مختلفی بستگی دارد از قبیل میزان استفاده شخص ، گذشت زمان و ضخامت آبکاری. 

آیا آبکاری طلای سفید با آبکاری طلای زرد فرق دارد؟

آبکاری طلای زرد با طلای سفید متفاوت است. به این معنا که در اکثر آبکاری های طلای سفید از فلز رودیوم یا نیکل استفاده می شود هم چنین در فرآیند ساخت آلیاژ طلای سفید بسیار پر کاربرد هستند البته به دلیل حساسیت زا بودن فلز نیکل، اغلب از رودیون استفاده می شود. به دلیل اینکه قطعه طلا درخشان تر و براق تر به نظر بیاید، برای آبکاری طلای سفید از فلز رودیوم استفاده می شود. بنابراین اصلا از طلای سفید استفاده نمی شود. 

آخرین مقالات
نیاز به مشاوره دارید؟ x

تهران ،فرشته، خیابان آقابزرگی، خیابان استانبول، کوچه عروس، بن بست پامچال، پلاک ۴

اینستاگرام طلافنون