دوره طراحی با زیبراش ( ZBrush )

طراحی با زیبراش


طراحی طلا و جواهرات با کامپیوتر از نوین ترین روش های طراحی به شمار می رود که از محبوبیت بسیاری در جهان بین طراحان و علاقه مندان به این حوزه برخوردار است. انواع نرم افزارها در دنیای طراحی سه بعدی تولید شده اند که هرکدام در زمینه های مشخص راه گشا هستند. به عنوان نمونه نرم افزار ماتریکس جهت طراحی های اختصاصی مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از معروف ترین نرم افزارهای کامپیوتری که جهت طراحی و مدل سازی سه بعدی انواع طلا و جواهر به کار می رود، نرم افزار Z Brush می باشد که در این نوع از طراحی ، با استفاده از نرم افزار Z Brush مراحل طراحی، ساخت و مدل سازی انجام می شود و سپس جواهر مورد نظر تولید می گردد. به وسیله این نرم افزار می توان انواع طرح های فانتزی و تخیلی را تبدیل به مدل واقعی نمود.

دوره طراحی با نرم افزار Zbrush یکی از دوره های آموزش طلا سازی آموزشگاه طلا فنون می باشد .


نرم افزار زیبراش Z Brush

زیبراش نرم افزار سه بعدی است که علاوه بر طراحی طلا و جواهر ، به مرور زمان در طراحی موارد دیگر نیز از قبیل مجسمه سازی دیجیتال و طراحی کارکتر نیز کاربرد فراوانی پیدا کرد و سپس در مدت کوتاهی از دیگر نرم افزار های مشابه پیشی گرفت.

 از ویژگی های بارز این نرم افزار ، خلق و ایجاد مدل های سه بعدی ، سرعت و دقت بالا ، انعطاف پذیری بالا در انجام روش های پیچیده و آزادی عمل بالا در انواع طراحی ها و دیزاین ها می باشد.

در طراحی انواع طلا و جواهرات می توان از نرم افزار زیبراش به تنهایی بهره مند شد و یا اینکه در کنار آن می توان از دیگر نرم افزارها مثل ماتریکس یا راینو نیز به عنوان مکمل استفاده نمود.

طراحانی که از نرم افزار زیبراش برای طراحی استفاده می کنند ، به دلیل تخصصی بودن این حوزه و کم رقابت تر بودن، به نسبت بازار کار بهتر و درآمد بیشتری دارند.

کاربردهای زیبراش

 • نرم افزار زیبراش با در اختیار قرار دادن فضای طراحی سه بعدی این امکان را فراهم می دهد که طرح و شکل ترسیم شده طبیعی تر جلوه کند.
 • سرعت عمل بسیار بالای این نرم افزار سبب افزایش بهره وری و در نتیجه کسب نتیجه بهتر می شود. 
 • امکان انجام ساده ویرایش مدل با جزییاتی متفاوت 
 • آزادی عمل بالا در نرم افزار زیبراش باعث شده تا بتوان از الگوهای مختلف برای خلق مدل و طرح موردنظر بهره مند شد.
 • با استفاده از نرم افزار زیبراش می توان حجم دلخواه را به انواع مدل ها اضافه نمود و فرآیند بهینه سازی به بهترین نحو انجام می گیرد.

نکات مهم استفاده از نرم افزار زیبراش

 1. طراحی دقیق برای تولید جزئیات به لطف الگوهای مدیریتی و تنوع گستردۀ قلم مو ها امکان پذیر است.
 2. طراحی بدون محدودیت های فنی از طریق Dyna Mesh انجام می شود که می توانید مواردی را به مدل بیافزایید، کم کنید، و یا حذف نمایید.
 3. می توانید مدل ها را به برنامه های دیگر انتقال دهید و یا از برنامه های دیگر به Z Brush بفرستید.
 4. برجسته کردن یا حکاکی کردن تصویر امکان پذیر است.
 5. تغییرات کلی و جزئی با استفاده از قلم موها و سایه ها
 6. خروج مدل ها در فضایی کاملا سه بُعدی با نرم افزار ها و یا پلاگین ها
 7. قلم موهای IMM که بسرعت موارد جدید را وارد طرح می کنند.
 8. بصورت انتخابی می توانید چند ضلعی های مجزا را با اشیاء سه بُعدی جایگزین کنید و هر جزئیات دیگری را اضافه نمایید.

دوره آموزش نرم افزار Z Brush  برای چه کسانی مفید است؟

افرادی که به دنبال درآمد بیشتر از حرفه طراحی جواهرات هستند

افرادی که محدودیت نرم افزارهای دیگر آنها را آزار می دهد و می خواهند به نرم افزار پیشرفته تری مسلط شوند. 

افرادی که می خواهند دید دیزاین خود در فضای 3 بعدی را تقویت کنند

افرادی که دوره مقدماتی طراحی جواهرات با زیبراش را گذرانده اند


دوره طراحی طلا و جواهر با نرم افزار زیبراش

آموزشگاه طلا سازی طلا فنون برای طراحی طلا و جواهر دوره های آموزش نرم افزار زیبراش و آموزش نرم افزار Matrix  را برگزار می کند .

اولین موضوعی که در این دوره ها تدریس می شود آشنایی با روند کلی حجم سازی در این نرم افزار است  و بعد از آن هنرجویان با روند ایده پردازی طراحی جواهرات در نرم افزار آشنا می شوند .

در مراحل بعدی هنرجویان با پلاگین های پرکاربرد طلا و جواهر آشنا می شوند . موضوع بعدی که در این دوره تدریس می شود انتقال مدل از زیبراش به متریکس و بالعکس و همچنین معرفی کلی نرم افزارهای کمکی در این زمینه است .

در دوره ی آموزشی نرم افزار زیبراش نحوه ی وارد کردن سنگ ها در زیبراش و چیدمان آن ها به هنرجویان آموزش داده می شود.

در طی این مراحل هنرجویان با استانداردها ، ابعاد و اندازه و تنظیم ضخامت ها در نرم افزار زیبراش آشنا می شوند .

در پایان این آموزش ها به بررسی روند طراحی چند مدل طلا و جواهر از قبل طراحی شده در نرم افزار زیبراش پرداخته می شود .

یکی دیگر از سر فصل هایی که در این دوره ها تدریس می شود ، آشنایی با روند ساخت فرم های ارگانیک و دینامیک است .

این دوره برای افرادی که قدرت تجسم قوی و خلاقیت بالایی دارند و علاقه به خلق احجام پیچیده یا فیگوراتیو به شکل سه بعدی هستند مناسب می باشد .

دوره ی آموزش نرم افزار زیبراش برای کسانی که از قبل با نرم افزار راینو یا متریکس آشنا هستند و در زمینه طراحی طلا و جواهر یا مدل سازی کار کرده اند ، بسیار کارآمد و مناسب است .

هنرجویانی که به تازگی وارد حرفه ی طراحی طلا و جواهر می شوند اما ذهنیت روشنی از طراحی طلا و جواهر و همچنین زمینه علاقه مندی خود دارند ، می توانند با شرکت در این دوره ها این نرم افزار را یاد بگیرند .

هنرجویانی که طراحی دستی طلا و جواهر انجام می دهند و قصد آشنایی با نرم افزار های طراحی طلا و جواهر را دارند شرکت در این دوره بسیاار مناسب است .

ویژگی های نرم افزار زیبراش

 • طراحی طلا و جواهرات با بالاترین رزولوشن
 • امکان ایجاد تصاویر 2.5 بعدی
 • دارای بهترین خروجی رندرینگ
 • امکان کار بر روی جزئیات بسیار ریز تصویر
 • وجود بیش از 40 میلیون سلول تصویری در هر طرح

یکی از ویژگی های خاص این نرم افزار پشتیبانی از پرینترهای سه بعدی است که باعث شده نرم افزار مدل سازی زد براش از اهمیت بالایی برخوردار شود و برای طراحی جواهرات و زیور آلات کاربرد بسیاری داشته باشد.

هنرجویانی که در دوره ی آموزشی نرم افزار zbrush شرکت می کنند می توانند پس از یادگیری و اتمام دوره وارد بازار کار شوند و به طراحی انواع مدل هایی که با فلزات قیمتی مثل طلا و نقره ساخته می شود و روی آن ها جواهرات و سنگ های قیمتی نصب می شود بپردازد .

برای خواندن دیگر مقالات ما از جمله  مخراج کاری ، ذوب کردن طلا ، آبکاری طلا ، قلم زنی طلا به قسمت مقالات مراجعه نمایید . 


جمع بندی 

امیدواریم که با ذکر مطالب بالا علاوه بر جواب سوالات مطرح شده ، اطلاعات مفیدی را نیز به شما عزیزان ارائه داده باشیم. با یادگیری نرم افزار زیبراش می توانید از روی مدل های طلای موجود با کیفیت سه بعدی مدلسازی کنید و استعداد و ایده های خود را به مرحله شکوفایی برسانید. هم چنین با سفارشی سازی طرح های خود، بازار کار بهتر و به دنبال آن کسب درآمد بیشتری را خواهید داشت.


نیاز به مشاوره دارید؟ x

تهران ،فرشته، خیابان آقابزرگی، خیابان استانبول، کوچه عروس، بن بست پامچال، پلاک ۴

اینستاگرام طلافنون