ویدیو مربوط به مینا کاری توسط هنرجوی طلافنون

میناکاری طلا و جواهر 2022-10-17

ویدئو انجام میناکاری توسط هنرجوی آموزش طلافنون

مینا کاری هنر درخشان آتش و خاک است با رنگ های پخته و درخشان که سابقه آن به یک هزار و پانصد سال قبل از میلاد میرسد. اصول هنر مینا کاری که آن را مینیاتور بر روی آتش نام نهاده اند برپایه تزیین فلزهایی از جمله مس نقره طلا با رنگ های مینایی قرار دارد این رنگ های مینایی پس از قرار گرفتن روی فلز در کوره پخته می شوند. 

مینا کاری روی طلا

به گفته برخی کارشناسان و در پی تطبیق دادن میناکاری‌های بیزانس با آثار ایرانی، این هنر در ایران شکل گرفته و سپس به دیگر کشورها رفته‌ است .

مینای خانه‌بندی شیوه‌ای قدیمی است که به «مینای سیمی» نیز معروف است از مفتول‌های بسیار نازک استفاده می‌شود. مفتول‌ یا تسمه ها را به شکل دلخواه درمی‌آورند و روی قطعه بوم گذاری شده قرار داده سپس آن را در داخل کوره‌ای با حدود ۸۰۰ درجه حرارت قرار می‌دهند تا مفتولها در لعاب سفت شود ، در مرحله بعد رنگ‌های مخصوص میناکاری را که به شکل پودر می‌باشند را بر روی سطح کار پر می‌کنند ( در چند مرحله ) . بعد از آنکه سطح کار یکسان و هموار شد آن را به مدت ۳ دقیقه در داخل کوره‌ای با حرارتی حدود ۸۰۰ درجه قرار می‌دهند. مفتول‌های مسی ، برنجی و نقره ای بعد از قرا گرفتن در کوره اکسید می‌شوند و باید با اسیدکاری رنگشان به حالت نخستین بازگردد.

مینا کاری روی طلا از جمله جذاب ترین هنرهای اصیل قدیمی است که طرفداران بسیاری دارد. هنر مینا کاری بر روی انواع فلزات من جمله طلا و نقره انجام می شود. 

در فرآیند آموزش طلا سازی، اطلاعات مربوط به مینا کاری روی طلا  مورد نیاز فرد طلا ساز برای شروع به کار و حرفه ای شدن در این شغل جذاب بیان می شود. 

در واقع استفاده از طلای مینا کاری شده ، می تواند در مواقع و شرایط خاص جلوه بسیار زیبایی به ظاهر افراد ببخشد. به همان سبک و روالی که میناکاری بر روی ظروف و سطوح مسی انجام می شود، مینا کاری بر روی سطوح طلا نیز انجام پذیر است. 

میناکاری روی طلا

در صورتی که روی سطوح طلا مینا کاری به درستی و با دقت انجام شود، تبدیل به یک شاهکار هنری بی بدیل می گردد و یک اثر هنری خلق می گردد. 

طلای مینا کاری شده نیز در بین عموم طرفداران بسیاری دارد و از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در واقع طلا و جواهرات میناکاری شده هم از جهت زیبایی شناسی و هم از جهت برخورداری از یک کسب و کار پر رونق بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته است. 

تمایل افراد به داشتن طلا و جواهرات متفاوت و زیبا سبب شده ، صاحبان کسب و کار ، با بهره مندی از تکنیک های هنر اصیل ایرانی ، هنر میناکاری را با طلا سازی با هم در آمیزند و یک اثر هنری بسیار زیبا و بی نظیر خلق نمایند. 

طلای مینا کاری شده 

طلای مینا کاری شده جذابیت و زیبایی منحصر به فردی دارد و برای کسانی که به مد اهمیت بالایی می دهند یک انتخاب فوق العاده خواهد بود. 

مینا کاری روی انواع سطوح طلا و جواهر با تنوع بالایی وجود دارد. اغلب طرح ها و مدل های طلای میناکاری شده ای که در بازار وجود دارد، به رنگ آبی می باشد اما در برخی از موارد ساخته شده از رنگ های سفید، زرد، قهوه ای یا نارنجی نیز استفاده شده است. 

مینا کاری جواهرات نقره

مینا کاری بر روی جواهرات نقره مانند طلا به دلیل شرایط ویژه و ارزش بالای آن ، به صورت خاص انجام می گردد. 

خرید جواهرات نقره مینا کاری شده بیشتر به عنوان زیور آلات کاربرد دارد. 

نکات مهم خرید میناکاری روی طلا

نکته ۱: اگر قصد خرید طلای میناکاری شده را دارید، مشخص کنید که چه بودجه مالی برای این کار در نظر گرفته اید و همچنین طلایی که می خواهید خریداری کنید، اهمیت دارد. قیمت انگشتر میناکاری شده با قیمت نیم ست یا سرویس کامل میناکاری روی طلا متفاوت است.

نکته ۲: توجه کنید که کوچک یا بزرگ بودن طلا و جواهر میناکاری شده، معیاری از ارزش هنر مینا‌کاری محسوب نمی شود؛ قیمت این طلا و جواهر بر اساس قیمت روز طلا محاسبه می شود و برای ارزش هنر میناکاری که در آن به کار رفته، مزد طراحی و ساخت در نظر می‌گیرند.

نکته ۳: اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که این میناکاری روی طلا را برای همسان بودن با لباس خود خریداری می کنید، حتماً به ترکیب رنگ طلا و جواهر میناکاری شده توجه داشته باشید.

نکته ۴: اگر در خرید میناکاری روی سطوح طلا هیچ تجربه ای ندارید، پیشنهاد می کنیم حتماً با چند فروشنده با تجربه صحبت کنید.

هنر میناکاری چگونه انجام می شود؟

هنر مینا کاری طلا و جواهر

میناکاری در واقع هنری است که در آن معمولاً با قلم سفید طرح‌های متفاوتی بر روی ظروف مسی، نقره‌ای و طلایی نقش بندی می‌شود.

لازم است که اصول و مراحل میناکاری روی طلا ،نقره و مس با دقت و تخصص انجام شود تا بتواند تاثیرگذار باشد و مشتریان بیشتری را جذب کند.

محصولات میناکاری در بسیاری از نقاط ایران تولید می‌شوند؛ اما اصفهان کانون تولید میناکاری ایران به‌شمار می‌رود و استادان برجسته‌ای در این زمینه را در خود جای داده است.

ویدئو آموزشی کلاس مینا کاری طلافنون


سرفصل های دوره آموزشی مینا کاری روی طلا


 • تئوری میناکاری ( تاریخچه ، تعریف مینا ، اصول میناکاری، تکنیک های مختلف میناکاری، و ... )
 • آماده سازی فلز زمینه ( مس یا نقره )
 • اکسید زدایی و چربی زدایی
 • رنگ گذاشتن به صورت مستیم
 • طراحی اثر
 • آماده سازی مفتول و تسمه( برای مینای خانه بندی )
 • پیاده کردن مفتول و تسمه ها
 • رنگ‌ گذاری در چند مرحله
 • پخت در کوره در چند مرحله
 • تکنیک های مختلف میناکاری
 • سمباده زنی و پرداخت

انواع مدل های میناکاری بر روی طلا

میناکاری گرم روی طلا

در روش میناکاری گرم، نوارهای جامد و براق رنگی توسط متخصص آسیاب و به پودری نرم و یکدست تبدیل می‌شوند. پس از آن مقدار کمی آب به پودر اضافه و به خوبی با هم مخلوط می‌شوند. در نهایت، محلولی یک دست که حالت کشسانی مشابه با رنگ مایع غلیظ دارد، به دست می‌آید که همان رنگ مناسب برای میناکاری گرم است.

پس از کشیدن لایه‌های رنگ روی طلا، آن را در کوره و تحت دمای ۷۰۰-۹۰۰ درجه سانتی‌گراد قرار می‌دهند. این کار را چندین بار پشت سر هم تکرار می‌کنند. گاهی ممکن است تا ۲۰ مرتبه این پروسه تکرار شود تا میناکاری جلا، شفافیت و استحکام موردنظر را به‌دست بیاورد.

میناکاری سرد روی طلا

در میناکاری سرد وقتی رنگ روی طلا خشک می‌شود حالت سرامیکی براقی به خود می‌گیرد. برای انجام این کار اصولاً از ابزارهای ساده نوک تیزی استفاده می‌شود. بعد از انجام میناکاری سرد باید طلا در دمای معمولی اتاق قرار گیرد و تا ۴۸ ساعت حرکت داده نشود تا میناکاری قوام نهایی خود را به دست آورد.

از ویژگی‌های خوب میناکاری سرد این است که به ابزار خاص و گرانی نیاز ندارد. همچنین لازم نیست روی سطح طلا پرداخت‌ کاری اضافه‌ ای انجام شود. دوام این نوع میناکاری بسیار بالاست. البته این مساله به کیفیت مواد نیز بستگی دارد.

روش تهیه رنگ های مختلف در مینا کاری

 • برای تهیه‌ی رنگ قرمز از طلای حل شده به همراه براکس و کربنات سدیم  استفاده می‌شود.
 • برای بدست آوردن رنگ سبز از مس به اضافه‌ی کرومات سرب استفاده می‌شود.
 • برای تهیه‌ی رنگ زرد از ترکیب آهن، اکسید کروم و قلع استفاده می‌شود.
 • به طور کلی برای شفافیت لعاب‌ها هم از اکسید قلع استفاده می‌شود.

هنر میناکاری بر روی کدام نوع از جواهرات انجام می شود؟

میناکاری روی طلا در جواهرات بسیار زیاد و متنوع انجام می‌شود، هنر میناکاری بر روی دستبند، گوشواره، گردن بند و انگشتر و دیگر انواع زیورآلات انجام می‌شود.

کلام آخر

ميناكاري روي طلا يكي از هنرهاي اصيل و زيباي ايراني است كه به موازات ميناكاري روي نقره، مس، انجام مي شود.

امیدواریم که توانسته باشیم در این مطلب به طور کامل در مورد هنر زیبای میناکاری روی طلا برایتان توضیح داده باشیم. 

نیاز به مشاوره دارید؟ x

تهران ،فرشته، خیابان آقابزرگی، خیابان استانبول، کوچه عروس، بن بست پامچال، پلاک ۴

اینستاگرام طلافنون