در عرصه بزرگ دنیای طلا و جواهرات، گوهرهای قیمتی رنگی، علاوه بر نقش انکار ناپذیرشان زیبایی منحصر به فردی نیز دارند. همگام با پیشرفت علم و تکنولوژی در صنعت طلا و جواهر ، یادگیری و آموزش علم گوهرشناسی به یک ضرورت تبدیل گردیده است.

علم گوهرشناسی از جمله دستاوردهای جدید بشری است که در جهت شناسایی و درجه بندی انواع گوهرها کاربرد دارد. در واقع گوهرشناسی دانشی است که در راستای شناخت سنگ های قیمتی و مصنوعی پایه ریزی شده است. اولین مرکز آموزش گوهرشناسی در جهان، موسسه آمریکایی GIA می باشد که استانداردها و قواعد آموزشی آن در دنیا اعمال می گردد.

بواسطه آموزش و فراگیری مهارت گوهر شناسی می توان گوهرهای مصنوعی بسیار با کیفیت ساخت و یا اینکه شکل ظاهری گوهرهای رنگی طبیعی را تغییر و بهبود داد. دوره گوهرشناسی سنگ های قیمتی یکی از دوره های آموزش طلا سازی آموزشگاه طلافنون می باشد .

در علم گوهرشناسی ، مهم ترین اصل و هدف شناسایی گوهرها ، درجه و رتبه بندی و ارزش گذاری آن هاست که این مهم بواسطه گذراندن دوره های گوهرشناسی در آکادمی های معتبر امکان پذیر است.  

گوهرشناسی

گوهر شناسی در واقع شاخه ای از کانی شناسی است که مرتبط با سنگ های قیمتی مصنوعی و طبیعی است . گوهر شناسی یکی از فعالیت ها و تخصص های جواهرشناسان می باشد و جواهر فروشان با داشتن این مهارت می توانند سنگ های قیمتی را شناسایی و ارزیابی کنند . تاریخچه ی گوهرشناسی به قرن نوزدهم باز می گردد . این رشته اکنون در سراسر دنیا و همچنین ایران تدریس می شود .

فراگیری گوهرشناسی به ما می آموزد که شناخت و تعیین و تشخیص هویت سنگ ها دیگر با چشم غیر مسلح و انجام آزمایشات تخریبی ممکن نیست بلکه بواسطه ابزارها و بررسی و کاوش در زمینه شناسایی آن ، می توان کیفیت گوهر سنگ رنگی را تشخیص دهد و درجه آن را تعیین نمود.

فاکتورهای جهانی ارزش بندی گوهرها به عواملی چون کميابي، رنگ، پاکي و برش خوب آن ها بستگی دارد. در صورتی که گوهری تمامی ویژگی های ذکر شده را داشته باشد، باارزش و قیمتی است و هر فردی از عهده خرید آن برنمی آید اما در اکثر موارد گوهرها و سنگ های رنگی دارای تمام این مشخصات نیستند و یک یا دو مورد را شامل می شوند که به آن ها سنگ های نیمه قیمتی گفته می شود که قیمت ارزان تری دارد.

در نتیجه این موارد است که زمینه ای فراهم شده تا گوهرهای مصنوعی ساخته شوند و یا برخی گوهرها بهسازی گردند. شناسایی این نوع از گوهرها و سنگ های قیمتی تنها بوسیله فرد گوهرشناس و به کمک دستگاه های گوهرشناسی امکان پذیر می باشد.

در دوره آموزش شناسایی گوهرهای سنگی رنگی ، شناسایی گوهرها بر اساس ویژگی های فیزیکی، ترکیبات شیمیایی و خواص نوری سنگ انجام می گیرد. در طی مسیر این دوره هنرجویان موارد بسیاری را می آموزند از قبیل :

 1. توانایی شناسایی و تفکیک گوهرها
 2. تشخیص گوهرهای مصنوعی و طبیعی
 3. ارزیابی کیفیت هر نمونه سنگ رنگی

آموزش گوهرشناسیهدف از گوهرشناسی شناسایی سنگ های قیمتی، تایید صحت، ارزیابی کیفیت و تشخیص فواید و مزایای درمانی انواع سنگ های جواهر می باشد. علم گوهر شناسی بر اساس و پایه ی مشاهده است و نیازی به وسایل و لوازم گران قیمت برای این کار نیست و تنها با داشتن آگاهی و دانش لازم می توان به تجزیه و تحلیل سنگ های قیمتی پرداخت . یکی از اهداف گوهر شناسی تعیین ارزش و قیمت سنگ هاست .

انواع سنگ ها از لحاظ ساختار

 • سنگ های طبیعی
 • سنگ های مصنوعی
 • سنگ های مشابه سازی
 • سنگ هایی که نمونه طبیعی ندارند

سنگ های طبیعی در طبیعت یافت شده‌ و در مرور زمان به وجود آمده‌ اند .
سنگ های مصنوعی توسط انسان در آزمایشگاه ها ساخته می شوند ولی کاملا از نظر تمامی خواص مشابه نمونه ‌های طبیعی خود هستند .
سنگ های مشابه ‌سازی ، سنگ هایی هستند یا مصنوعی و یا طبیعی کم ارزش ، که به جای سنگ طبیعی فروخته می شوند .
سنگ های بدون نمونه طبیعی ، در آزمایشگاه تولید میشوند و در طبیعت نمونه ای مثل آن وجود ندارد مانند سنگ زیر‌کنیا.

کلاس گوهرشناسی

 1. Crystal بلور
 2. Amorphous مواد بی نظم

الماس ها 

الماس ها یکی از سخت ترین مواد شناخته شده می باشند . اغلب افرادی که الماس خرید و فروش می کنند به کمک یک متخصص سنگ های قیمتی معروف به گوهرشناس نیاز دارند.

آموزش در دوره گوهر شناسی الماس توسط گوهرشناسان به آنها مهارت شناسایی، ارزیابی و درجه بندی سنگ های قیمتی را می دهد.


چه نکاتی را در دوره آموزش گوهرشناسی فرا می گیرید؟

در کلاس های آموزش گوهر شناسی شما ویژگی‌ها و خواص انواع مختلف سنگ‌های قیمتی را یاد می‌گیرید که شامل مبانی گوهر شناسی، آشنایی با سنگ‌های رنگی، جداسازی سنگ‌های طبیعی از نمونه‌های مصنوعی، آشنایی با ابزار و وسایل گوهر شناسی و چگونگی کار با آن‌ها می‌باشد.

شما پس از گذراندن دوره‌های آموزشی می‌توانید وارد بازار کار شوید و کسب درآمد نمایید. از لحاظ آینده کاری رشته‌ی گوهر شناسی با توجه به متقاضیانی که برای زیورآلات ساخته شده با سنگ‌های طبیعی وجود دارد، تضمین شده است، پس می توانید با شرکت در دوره‌های آموزش گوهرشناسی و آموزش نکات و تکنیک‌ها از صفر تا صد و به دست آوردن مهارت‌های لازم، به درآمد برسید.

لزوم شناسایی سنگ های رنگی

یکی از مهمترین عوامل موفقیت در تجارت جواهرات و سنگ های قیمتی، داشتن دانش گوهرشناسی است. شناسایی سنگ های رنگی با رنگ های منحصر به فردی که دارند ، وظیفه گوهرشناس است که به کمک ابزارهای مختلف کیفیت سنگ ها را تشخیص می دهد و ارزش گذاری و تعیین قیمت می نماید.

شناسایی ارزش سنگ های رنگی امری کاملا علمی است که گوهرشناس به دلیل داشتن علم کافی و گذراندن دوره های لازم ، به راحتی می تواند انجام دهد. 

این امر از طریق خواص نوری و فیزیکی سنگ ها انجام می گیرد ، همچنین می توان با استفاده از تکنیک های کانی شناسی در علم گوهر شناسی به شناسایی سنگ های قیمتی پرداخت و برای این کار می توانیم از آزمون خراش استفاده کنیم که با استفاده از آن می توان مقدار سختی سنگ جواهر را تشخیص داد .
امروزه تجهیزات و وسایل آزمایشگاهی مدرن و پیشرفته ای وجود دارد که می توانیم از آنها برای تشخیص و شناسایی سنگهای قیمتی و با ارزش استفاده کنیم .

ابزارهای شناسایی گوهر و سنگ های رنگی

مهم‌ترین ابزارهای گوهرشناسی شامل موارد ذیل می باشد:

 • ذره بین
 • رفرکتومتر
 • میکروسکوپ گوهرشناسی دو چشمی
 • پلاریسکوپ
 • دایکروسکوپ
 • چلسی فیلتر
 • ترازو مخصوص گوهر‌شناسی
 • اسپکتروسکوپ 

کاربردی ترین ابزار برای کارشناس گوهرشناس، ذره بین  (Loup) 10X است. این وسیله به شما کمک می‌کند تا شفافیت، کیفیت و قیمتی بودن سنگ را تشخیص دهید.

دستگاه رفرکتومتر برای شناسایی ضریب شکست سنگ ، کاربرد دارد. 

از دستگاه میکروسکوپ گوهرشناسی دو چشمی برای کسب اطلاعات دقیق راجع به هویت و کیفیت سنگ و هم چنین کشف ناخالصی ها می توان بهره برد و جز موارد خاص استفاده از آن توصیه نمی گردد . 

ابزار دایکروسکوپ به منظور تشخیص چند رنگی بودن سنگ ها و تفکیک سنگ های قیمتی از مصنوعی می باشد. 

برای تهیه ابزار طلاسازی با تلفن های آموزشگاه تماس بگیرید .

ارزش‌ گذاری گوهر

چهار عامل مهم در قیمت و ارزش سنگ تاثیرگذار هستند که به اختصار به آنها 4CS گفته می شود و عبارتند از :

 1. Color (رنگ)
 2. Clarity (پاکی)
 3. Cut (برش)
 4. Carat Weight (وزن)

از این چهار مورد مهم ترین عامل قیمت ‌گذاری عامل رنگ می باشد ، زیرا با چشم غیر مسلح قابل رویت است . در صورتی که سنگی دارای ناخالصی بیرونی یا درونی باشد بر اساس نوع ناخالصی آن سنگ افت قیمت پیدا می کند.

برای مثال اگر ناخالصی موجود در داخل سنگ از جمله حباب ، شکستگی و یا وجود یک شئ خارجی در داخل سنگ باعث جلوگیری از عبور نور شود سنگ از ارزش پایین‌تری برخوردار خواهد بود.

ولی وجود ناخالصی در سنگ‌ها اجتناب ‌ناپذیر بوده و به‌ همین دلیل برای پاکی سنگ ها درجات مختلفی در نظر گرفته شده است . در بعضی سنگ ها نیز وجود ناخالصی پدیده ای را ایجاد کرده که باعث افزایش زیبایی و قیمت گوهر شده است . برای مثال دو پدیده ستاره ای (Asterism) و پدیده چشم گربه ای (Cat Eye)

وزن سنگ نیز یکی از مهم ترین عوامل قیمت ‌گذاری می باشد و در سنگ‌ های گران بها نظیر الماس ، وزن باعث رشد تصاعدی قیمت می شود . 

در دنیای پیشرفته امروز همراه با پیشرفت تکنولوژی ، صنعت تولید و پرورش سنگ های مصنوعی نیز بسیار پیشرفت داشته است . بنابراین همواره موضوع طبیعی و یا ساختگی بودن سنگ ها مورد بحث بوده و قیمت گذاری سنگ ها نیز بر این اساس صورت می گیرد . 

تمام تلاش آزمایشگاه‌ های تولید سنگ برای طبیعی تر کردن سنگ های ساختگی و فروختن آن به قیمت بالاتر بوده و این موضوع به اهمیت بالا بردن اطلاعات در رابطه با سنگ ها می ‌افزاید . 

روش های مختلفی برای تولید سنگ ها در لابراتوار وجود دارد . برای مثال یکی از این روش ها که روش ذوب نام دارد در شروع از یک سنگ طبیعی و یک کریستال استفاده می کنند و با قرار دادن آن‌ها در فشار و حرارت مشخص باعث ذوب شدنشان می شوند و سنگ طبیعی در اطراف کریستال مادر ، تشکیل کریستال می دهد . 

از این فرایند یک تکه سنگ استوانه ‌ای شکل به حداکثر ارتفاع ۱۰ سانتی متر و قطر ۴ سانتی متر تشکیل شده که Boule نامیده می شود . انواع دیگر تولید سنگ نیز وجود دارد .

همانطور که در بالا اشاره شد وجود ناخالصی در سنگ ها باعث افت ارزش سنگ می شود ، بنابراین روش‌هایی برای از بین بردن این ناخالصی ها ابداع شده که به آن ها بهسازی گفته می شود . 

بهسازی برای دو منظور افزایش زیبایی و استحکام بر روی سنگ ‌های طبیعی انجام می گیرد . معمولا در تمامی روش های بهسازی از عناصر طبیعی و حرارت استفاده می شود . از جمله این روش ها نیز می توان به روش پرتو افکنی (Irradiation) اشاره کرد . 

در این روش ابتدا سنگ حرارت دیده و سپس با امواج کوتاه مانند رادیاکتیو مورد تهاجم قرار می گیرد . این کار باعث تغییر رنگ در سنگ می شود که البته ممکن است این رنگ همیشگی نبوده و در مجاورت نور کمرنگ شود و یا رنگ از بین برود . 

دوره گوهر شناسی سنگ های رنگی

این دوره برای اولین بار در آموزشگاه طلاسازی طلافنون در شعبه شهرک غرب برگزار می شود .

استاد مدرس دوره جناب آقای حمیدرضا فلزی هستند .

کارشناس عالی گوهرشناسی از GIA آمریکا وHRD Antwerp بلژیک

کارشناس ارزش گذاری گوهرها ، جواهرات و آنتیک از رویال آکادمی انگلستان

کارشناس فروشندگی حرفه ای و آداب رفتاری تجارت طلا و جواهر از رویال آکادمی انگلستان

این دوره در ۱۰ جلسه ۴ ساعته برگزار می شود . 

زمان دوره ۳شنبه ها از ساعت ۹ صبح الی ۱ بعد از ظهر می باشد .


افزایش کیفیت سنگ های قیمتی

استفاده از سنگ های قیمتی در جواهرسازی ، نیاز به زیبایی های طبیعی دارد . آرایش دادن و زیبایی بخشیدن به ظاهر سنگ ها یکی از وظایف گوهرشناسان است . گوهرشناس با استفاده از شیوه های علمی به بهبود کیفیت ، بهبود رنگ و افزایش شفافیت و همچنین از بین بردن ترک و شکستگی های موجود در سنگ های گران قیمت و ارزشمند می پردازد.

برای خرید ابزار طلا و جواهر سازی با تلفن های ما تماس بگیرید .


کلاس های گوهر شناسی

بررسی سنگ های قیمتی در دو مرحله انجام می شد . در مرحله ی اول باید تشخیص دهیم که سنگ مورد بررسی اصل است یا تقلبی و در مرحله ی بعد در صورت اصل بودن آن به بررسی ویژگی ها و خواص آن می پردازیم .

برای اطلاع از نحوه ی برگزاری و ثبت نام کلاس های گوهر شناسی آموزشگاه طلا سازی طلا فنون با شماره تلفن مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید .

 

تشخیص سنگ های قیمتی

تولید سنگ های قیمتی در آزمایشگاه ، باعث شده استفاده از علم گوهرشناسی بعنوان یکی از مهم ترین شاخه ها در زمینه جواهر سازی به حساب بیاید و بسیاری از جواهر سازان با بهره مندی از علم گوهرشناسی می توانند با آسودگی خاطر به فعالیت در زمینه سنگ های قیمتی و جواهرات ساخته شده توسط این سنگ ها بپردازند ، زیرا توسط علم گوهر شناسی می توان سنگ های تقلبی را از سنگ های قیمتی اصلی و قیمتی تشخیص داد و با اطمینان خاطر در این زمینه سرمایه گذاری کرد .

جمع بندی

امیدواریم که با ذکر مطالب بالا علاوه بر جواب سوالات مطرح شده ، اطلاعات مفیدی را نیز به شما عزیزان ارائه داده باشیم. با فراگیری علم گوهرشناسی می توانید انواع سنگ های رنگی را از لحاظ کیفیت، قیمت و.. ارزش گذاری نمایید  در نتیجه بازار کار بهتر و به دنبال آن کسب درآمد بیشتری را خواهید داشت.


نیاز به مشاوره دارید؟ x

تهران ،فرشته، خیابان آقابزرگی، خیابان استانبول، کوچه عروس، بن بست پامچال، پلاک ۴

اینستاگرام طلافنون