کلاس انلاین طراحی با نرم افزار ماتریکس گروه ششم
کلاس آنلاین طراحی با نرم افزار ماتریکس گروه پنجم
دوره آنلاین کارموزی طراحی با نرم افزار ماتریکس شعبه اقدسیه

مجموعه بزرگ آموزشی طلافنون ایران

مبتکر و پیشرو در صنعت آموزش طراحی و ساخت طلاو جواهرسازی کشور با 11 شعبه در سراسر کشور و بیش از ۴۴ سال سابقه فعالیت

مینا کاری چیست ؟ | تاریخچه مینا کاری

مینا کاری چیست ؟ | تاریخچه مینا کاری

مینا کاری

مینا کاری هنری است که روی فلز انجام میگیرد , مینا کاری است , مینا کاری هنر درخشان آتش و خاک است با رنگ های پخته و براق که سابقه ی آن به ۱۵۰۰سال پیش از میلاد میرسد و به حق هنر مینا کاری را باید « مینیاتور بر آتش » نام نهاد . آقای علینقی وزیری در کتاب تاریخ عمومی هنر های مصور پیش از تاریخ تا اسلام می نویسد :
« من جمله هنر های دستی ایرانیان در گذشته های دور , تزئین و کنده کاری روی فلزات است . »
ظروف فلزی تزئین یافته به دست آمده از فلزات مختلف تشکیل‌شده که مهم ترین این فلزات عبارتند از : طلا و جواهرات , نقره , مس , برنز , آهن , فولاد , سرب , آلومینیوم و کروم از این فلزات برای تولید و ساخت زینت آلات و ظروف مختلف به کار گیری می شده , آن را تهیه ی « زیر ساخت مینا » با فلزات ذکر شده چندان مشکل نبوده است .
قدیمیترین نمونه های یافت شده ی مینا کاری , نشان دهنده ی این ادعا ست که مینا کاری هم مثل بخش اعظمی از هنر های دیگر برای نخستین بار در کشور‌ایران پیدا شده و از جمهوری اسلامی ایران به بقیه کشورها راه یافته است . نمونه ی بازو بند طلا با تزئینات مینا از برهه زمانی هخامنشی بجا شده که درحال حاضر در موزه ی ویکتوریا آلبرت لندن محافظت می شود . در زمان مغول سبک جدیدی در مینا کاری کشور ایران به‌وجود آمده است .
برای اطلاعات بیشتر در مورد طلای سفید ، ریخته گری طلاوجواهر ، عیار طلا ، گوهر شناسی ، گوهر تراشی ، قلم زنی طلا ، نقره سازی به قسمت مقالات مراجعه نمایید

مینا به نظر شیوه ساخت به دو نوع تقسیم می شود :
 1. مینای خانه بندی
 2. مینای نقاشی

مینای خانه بندی

در‌این روش مفتولهای باریک فلزی را در سطح کاسه در محل نقوش کلیدی بوسیله ی لحیم ثابت میکنند . بعداز تثبیت مفتول ها , درون محدوده وسطوح به‌وجود آمده را با رنگهای مینایی پر می نمایند و حرارت می دهند . اکثراً مینا های قدیمی به‌این طریق ساخته میگردند .

مینای نقاشی

مینای نقاشی امروزه متد اولیه است , در‌این روش در آغاز سطح کار را با رنگ سفید وغلیظ ( با رنگی دیگر ) می پوشانند و بعداز حرارت روی این بوم سپید را نگارگری می‌کنند . به همین جهت به آن مینای نقاشی می‌گویند .

روش انجام مینا کاری

مینا طبعاً شفاف است و این شفافیت از اکسید قلع بوجود می‌آید و ترکیبات آن از زمانهای قدیم تاکنون ثابت فارغ از تغییر و تحول ما‌نده است .
به طور کلی مینا کاری بر روی مس انجام میگیرد , اگر‌چه می توان روی طلا و جواهرات ونقره هم مینا کاری کرد . ایجاد مینا نیاز به طی پروسه خاصی دارد و آن این است که نخست کاسه مورد نظر ( زیر ساخت ) به دست مسگر یا این که دواتگر به صورت و اندازه ی لازم ساخته می شود , آنگاه استاد کار مینا به لعاب سفید رنگ میزند و در کوره میگذارد , بعد از آن به نگارگری روی این بوم سپید پرداخته , در آخر طلا کاری می نما ید و در نهایت با لعاب شفاف می پوشاند . در فرآیند تولید هر کاسه حدود ۸بار به کوره می‌رود و هر بار بطور میانگین از۲۰۰ تا ۸۰۰ درجه سانتی گراد حرارت می بیند تا رنگها به طور مناسب درآید .

مواد اولیه مینا کاری

مواد اولیه مورد مصرف بدنه ی مینا از فلزاتی مثل مس , طلا , نقره , ورشو و برنج که در واقع زیر ساخت را فراهم می‌آورند به کار گیری می شود , که از فلز مس به خاطر حالت چکش خواری ، از بقیه فلزات بیشتر استفاده می شود .

مواد اولیه ی مورد مصرف در لعاب مینا

برای مینا کاری از موادی مثل سیلیس ، کربنات ، سدیم ، پتاسیم ، آهک ، قلع و … استفاده می شود . در مینا کاری برای تهیه ی رنگ قرمز از طلای حل شده به همراه براکس و کربنات سدیم ، برای بدست آوردن رنگ سبز از مس به اضافه ی کرومات سرب و برای تهیه ی رنگ زرد از ترکیب آهن ، اکسید کروم و قلع و در هر صورت برای شفافیت لعاب ها از اکسید قلع استفاده می شود . در زمان های قدیم که مینا کاری کم تر رواج داشته ، رنگ ها گیاهی یا معدنی بوده ، ولی اکنون برای نقاشی و لعاب اشیاء مینایی از رنگ های شیمیایی نیز استفاده می شود .
امروزه برخلاف گذشته دیگر طراحی طلا ها را به صورت دستی انجام نمی دهند و بیشتر طراحی ها توسط نرم افزار Matrix ، نرم افزار طلاسازی راینو و نرم افزار Zbrush انجام می شود .

ابزار مینا کاری

ابزار کار مورد نیاز برای ساخت ظروف مینا عبارتند از :
 1. ورقه ی مس ( طلا ، نقره و … )
 2. کاغذ کپی
 3. چکش : چکش ها با فرم های متنوعی که در سر خود دارند ، می توانند حالت های متفاوتی ( فرو رفتگی و بر آ مد گی ) را در فلز ایجاد کنند .
 4. سندان : که می تواند بسته به اندازه و فرم مورد نظر کوچک یا بزرگ باشد ، بجای سندان می توانیم از تنه ی درخت مناسب استفاده کنیم .
 5. قیچی فلز بر
 6. کمان اره و تیغ اره ی فلز بر
 7. گیره
 8. کوره
 9. انواع رنگ های گیاهی – معدنی و فلزی
 10. قلم مو

مرکز مینا کاری در ایران

استان اصفهان یکی از مراکز عمده ی مینا کاری و شاید بتوان گفت تنها مرکز تولید این هنر می باشد.
برای اطلاع از کسب و کار طلا و جواهر سازی و فروشندگی طلا و جواهر به قسمت مقالات مراجعه نمایید .

کاربرد مینا کاری

از آنجا که هنر مینا کاری بر روی زیر ساخت انجام می شود ، بنابراین می توانیم زیر ساخت را بصورت گوناگون درآوریم . برای مثال گلدان ، بشقاب ، زیر سیگاری، تابلویی و… و روی آن را مینا کاری کرد.

روش نگهداری ظروف مینا کاری شده

از آن جایی که نقوش مینا توسط لعاب شفاف پوشانده شده است ، شستن با آب گرم و اسفنج صدمه ای به ظروف نمی زند ولی کشیدن اشیاء نوک تیز و برنده و ضربه زدن به آن به ظروف صدمه می زند ( ضربه زدن ایجاد پریدگی می نماید )
همچنین حرارت زیاد و نامتناسب نیز برخی از رنگ های مینا رامی سوزاند .
برای عکاسی از طلا و جواهرات کارگاه طلاسازی خود حتما مقاله ی آموزش عکاسی از طلا و جواهر را مطالعه نمایید .

یک طلاساز باید بتواند عیار طلا را تشخیص دهد و روش های تشخیص طلای اصل از بدل را بداند و انواع رنگ طلا را بشناسد .
برای راه اندازی کارگاه طلاسازی و خرید ابزار طلاسازی و کوره ذوب طلا با شعبه مرکزی آموزشگاه طلاسازی طلافنون تماس بگیرید .