کلاس انلاین طراحی با نرم افزار ماتریکس گروه ششم
کلاس آنلاین طراحی با نرم افزار ماتریکس گروه پنجم
دوره آنلاین کارموزی طراحی با نرم افزار ماتریکس شعبه اقدسیه

مجموعه بزرگ آموزشی طلافنون ایران

مبتکر و پیشرو در صنعت آموزش طراحی و ساخت طلاو جواهرسازی کشور با 11 شعبه در سراسر کشور و بیش از ۴۴ سال سابقه فعالیت

سیری در تاریخ استخراج طلا در ایران

سیری در تاریخ استخراج طلا در ایران
سیری تاریخچه ی استخراج  طلا در ایران
از گذشته های دور طلا به دلیل مقاوت زیاد ،فرم پذیری بسیار خوب و زیبایی همواره مورد توجه انسان ها و تمدن های مختلف بوده است . در دوران مختلف تاریخی مصارف فراوانی از جمله زیور آلات ، کارهای هنری  ، شمش و سکه داشته است . از طلا در تهیه لوازم الکترونیکی دقیق استفاده میشود که میتوان آینده ی مصرف طلا را در این مسیر دانست .در دوران های تاریخی و حکومت های مختلف طلا همواره به عنوان پشتوانه ی تاریخی و سرمایه بوده است .دانشمندان معتقد هستند تا به امروز از پوسته ی زمین حدود 95000 تن طلا استخراج شده است . با وجود این ،همه ی طلاهای موجود در زمین قابل بهره برداری نیستند .
در زبان فارسی به طلا زر میگویند. در کتاب ایران از آغاز تا اسلام آورده شده است که در دوران مادها طلا را از معدن هایی در اطراف اصفهان استخراج میکردند . ویل دورانت در جلد اول کتاب مشرق زمين گهواره ي تمدن درباره مادها مینویسد که در کوره ها از فلزاتی مثل مس ،آهن ،طلا، نقره، سنگ مرمرو سنگ های گرانبها استفاده میکردند مصنوعات فلزی میساختند .همچنین  از استرابون یونانی نقل شده است که بیشتر طلای ایران از اطراف کرمان به دست  آمده است .

باستان شناسان عقیده دارند که طلا در ایران از هزاره ی سوم قبل از میلاد مورد استفاده ی ایرانیان قرار میگرفته است. در سالهای 455 و 531 میلادی در دوران حکومت ساسانیان مدارکی وجود دارد  که نشاندهنده ی وفور محصولاتی از قبیل طلا، نقره ،مس، آهن، مرجان، مروارید ،عنبر، جیوه، اشیای زجاجی بلوری و ...است .در زمان شاه عباس تصمیماتی برای استخراج طلا گرفته شد که به دلیل هزینه های زیاد آن  منصرف شدند .در قاجار بخصوص دوران امیر کبیر اقداماتی برای استخراج طلا از معادن انجام گرفت . معدن طلایی به نام موته در این دوران مورد استفاده واقع میشد .
 در دوران مشروطیت معدن  طلای آستانه در شهر اراک مورد استفاده واقع میشد  که نتیجه ای از آن به دست نیامده است  .همچنین در رودخانه هایی در کردستان ،خراسان و ...طلا وجود دارد اما از بهره برداری آنها چیزی ثبت نشده است .
قدیمی ترین معدن طلای ایران معدن سیستان است و پس از آن معدن کوه زر دامغان است .جهانگردی عرب به نام ابودلف در زمان سامانیان از ایران دیدن کرده است از معدن طلای شیز در تکاب نزدیک تخت سلیمان یاد کرده است سپس از معدن طلای مازندران به نام کوه خشم میگوید .
فردی به نام ابن حوقل در کتاب  صوره الارض از معدن طلای فارس میگوید و همچنین در کتاب دیگری از خاک های آغشته به طلا در جیرفت یاد میکنند .
بعد از حمله ی مغول تا دوران تاریخی صفویه در ایران  از معادن طلا استفاده می شده است . معدنی طلای  زرشوان در تکاب  ازدوران مادها در این منطقه  وجود داشته است و در دوران معاصر نیز فعالیت میکند .