۰۲۱۲۲۲۳۹۱۰۸
منوی سایت

دوره گوهر شناسی سنگ های رنگی

در عرصه بزرگ دنیای طلا و جواهرات، گوهرهای قیمتی رنگی، علاوه بر نقش انکار ناپذیرشان زیبایی منحصر به فردی نیز دارند. همگام با پیشرفت علم و تکنولوژی در صنعت طلا و جواهر ، یادگیری و آموزش علم گوهرشناسی به یک ضرورت تبدیل گردیده است. 

علم گوهرشناسی از جمله دستاوردهای جدید بشری است که در جهت شناسایی و درجه بندی انواع گوهرها کاربرد دارد. در واقع گوهرشناسی دانشی است که در راستای شناخت سنگ های قیمتی و مصنوعی پایه ریزی شده است. اولین مرکز آموزش گوهرشناسی در جهان، موسسه آمریکایی GIA می باشد که استانداردها و قواعد آموزشی آن در دنیا اعمال می گردد. 

بواسطه آموزش و فراگیری مهارت گوهر شناسی می توان گوهرهای مصنوعی بسیار با کیفیت ساخت و یا اینکه شکل ظاهری گوهرهای رنگی طبیعی را تغییر و بهبود داد. دوره گوهرشناسی سنگ های قیمتی یکی از دوره های آموزشی آموزشگاه طلاسازی طلا فنون می باشد .

در علم گوهرشناسی ، مهم ترین اصل و هدف شناسایی گوهرها ، درجه و رتبه بندی و ارزش گذاری آن هاست که این مهم بواسطه گذراندن دوره های گوهرشناسی در آکادمی های معتبر امکان پذیر است.  

فراگیری گوهرشناسی به ما می آموزد که شناخت و تعیین و تشخیص هویت سنگ ها دیگر با چشم غیر مسلح و انجام آزمایشات تخریبی ممکن نیست بلکه بواسطه ابزارها و بررسی و کاوش در زمینه شناسایی آن ، می توان کیفیت گوهر سنگ رنگی را تشخیص دهد و درجه آن را تعیین نمود.

فاکتورهای جهانی ارزش بندی گوهرها به عواملی چون کميابي، رنگ، پاکي و برش خوب آن ها بستگی دارد. در صورتی که گوهری تمامی ویژگی های ذکر شده را داشته باشد، باارزش و قیمتی است و هر فردی از عهده خرید آن برنمی آید اما در اکثر موارد گوهرها و سنگ های رنگی دارای تمام این مشخصات نیستند و یک یا دو مورد را شامل می شوند که به آن ها سنگ های نیمه قیمتی گفته می شود که قیمت ارزان تری دارد.

در نتیجه این موارد است که زمینه ای فراهم شده تا گوهرهای مصنوعی ساخته شوند و یا برخی گوهرها بهسازی گردند. شناسایی این نوع از گوهرها و سنگ های قیمتی تنها بوسیله فرد گوهرشناس و به کمک دستگاه های گوهرشناسی امکان پذیر می باشد.

در دوره آموزش شناسایی گوهرهای سنگی رنگی ، شناسایی گوهرها بر اساس ویژگی های فیزیکی، ترکیبات شیمیایی و خواص نوری سنگ انجام می گیرد. در طی مسیر این دوره هنرجویان موارد بسیاری را می آموزند از قبیل : 

  1. توانایی شناسایی و تفکیک گوهرها
  2. تشخیص گوهرهای مصنوعی و طبیعی
  3. ارزیابی کیفیت هر نمونه سنگ رنگی


انواع سنگ ها از لحاظ ساختار

  • سنگ های طبیعی
  • سنگ های مصنوعی
  • سنگ های مشابه سازی
  • سنگ هایی که نمونه طبیعی ندارند


انواع گوهرها

  1. Crystal بلور
  2. Amorphous مواد بی نظم


چه نکاتی را در دوره آموزش گوهرشناسی فرا می گیرید؟

در کلاس های آموزش گوهر شناسی شما ویژگی‌ها و خواص انواع مختلف سنگ‌های قیمتی را یاد می‌گیرید که شامل مبانی گوهر شناسی، آشنایی با سنگ‌های رنگی، جداسازی سنگ‌های طبیعی از نمونه‌های مصنوعی، آشنایی با ابزار و وسایل گوهر شناسی و چگونگی کار با آن‌ها می‌باشد.

شما پس از گذراندن دوره‌های آموزشی می‌توانید وارد بازار کار شوید و کسب درآمد نمایید. از لحاظ آینده کاری رشته‌ی گوهر شناسی با توجه به متقاضیانی که برای زیورآلات ساخته شده با سنگ‌های طبیعی وجود دارد، تضمین شده است، پس می توانید با شرکت در دوره‌های آموزش گوهرشناسی و آموزش نکات و تکنیک‌ها از صفر تا صد و به دست آوردن مهارت‌های لازم، به درآمد برسید.

لزوم شناسایی سنگ های رنگی

یکی از مهمترین عوامل موفقیت در تجارت جواهرات و سنگ های قیمتی، داشتن دانش گوهرشناسی است. شناسایی سنگ های رنگی با رنگ های منحصر به فردی که دارند ، وظیفه گوهرشناس است که به کمک ابزارهای مختلف کیفیت سنگ ها را تشخیص می دهد و ارزش گذاری و تعیین قیمت می نماید. 

شناسایی ارزش سنگ های رنگی امری کاملا علمی است که گوهرشناس به دلیل داشتن علم کافی و گذراندن دوره های لازم ، به راحتی می تواند انجام دهد. 

ابزارهای شناسایی گوهر و سنگ های رنگی

مهم‌ترین ابزارهای گوهرشناسی شامل ذره بین، رفرکتومتر، میکروسکوپ گوهرشناسی دو چشمی، پلاریسکوپ، دایکروسکوپ، چلسی فیلتر و اسپکتروسکوپ می‌باشد.

کاربردی ترین ابزار برای کارشناس گوهرشناس، ذره بین است. این وسیله به شما کمک می‌کند تا شفافیت، کیفیت و قیمتی بودن سنگ را تشخیص دهید.

دستگاه رفرکتومتر برای شناسایی ضریب شکست سنگ ، کاربرد دارد. 

از دستگاه میکروسکوپ گوهرشناسی دو چشمی برای کسب اطلاعات دقیق راجع به هویت و کیفیت سنگ و هم چنین کشف ناخالصی ها می توان بهره برد.

ابزار دایکروسکوپ به منظور تشخیص چند رنگی بودن سنگ ها و تفکیک سنگ های قیمتی از مصنوعی می باشد.


جمع بندی 

امیدواریم که با ذکر مطالب بالا علاوه بر جواب سوالات مطرح شده ، اطلاعات مفیدی را نیز به شما عزیزان ارائه داده باشیم. با فراگیری علم گوهرشناسی می توانید انواع سنگ های رنگی را از لحاظ کیفیت، قیمت و.. ارزش گذاری نمایید  در نتیجه بازار کار بهتر و به دنبال آن کسب درآمد بیشتری را خواهید داشت.


محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد