کلاس انلاین طراحی با نرم افزار ماتریکس گروه ششم
کلاس آنلاین طراحی با نرم افزار ماتریکس گروه پنجم
دوره آنلاین کارموزی طراحی با نرم افزار ماتریکس شعبه اقدسیه

مجموعه بزرگ آموزشی طلافنون ایران

مبتکر و پیشرو در صنعت آموزش طراحی و ساخت طلاو جواهرسازی کشور با 11 شعبه در سراسر کشور و بیش از ۴۴ سال سابقه فعالیت

اره کاری طلا و نقره

اره کاری طلا و نقره

اره کاری طلا و نقره

برای ساخت طلا و جواهرات در مرحله ی اول باید آن را طراحی کرد . پس از طراحی طلا نوبت به ساخت آن می رسد . در ساخت طلا و جواهرات باید تکنیک هایی مانند اره کردن، سوهان کشیدن، سنباده‌کاری و پولیش دادن را بلد باشید .
اگر علاقه مند به یادگیری این مهارت ها و صنعت طلا و جواهر سازی دارید می توانید دوره های طلا سازی را در آموزشگاه طلا سازی طلا فنون آموزش ببینید .
برای طراحی طلا و جواهرات می توانید به دو صورت دستی و یا کامپیوتری با استفاده از نرم افزار Matrix و یا نرم افزار Zbrush استفاده کنید .
برای اره کاری به اره مویی و تیغ اره و روان‌کننده تیغ اره نیاز دارید .
اره مویی مخصوص جواهرسازی بسیار شبیه اره مویی معمولی است . با این تفاوت که تیغ‌ اره‌های این نوع اره بین دو پیچ انگشتی نگه داشته می‌شوند و سایز بدنه اره هم با پیچ سوم تنظیم می‌شود تا مقدار کشیدگی تیغ اره تنظیم شود .
برای شروع کار باید ابتدا اره را تنظیم کنید . 
برای تنظیم بدنه اره، یک تیغ اره بردارید و آن را زیر نور بگیرید تا بتوانید دندانه‌های آن را ببینید. سایزهای تیغ اره ۲، ۱ و ۱/۰ برای سایز ۱۸ga مناسب هستند. به جهت دندانه‌های تیغ اره دقت کنید . این همان جهتی است که برش انجام می‌شود . برای اینکه بالاترین بهره را از جاذبه ببرید ، باید اره را به شکلی تنظیم کنید که برش در سمت پایین انجام شود . بنابراین تیغ اره را به شکلی نصب کنید که پس از نصب ، دندانه‌های آن به سمت پایین باشد .
برای اطلاعات بیشتر در مورد طلای سفید ، ریخته گری طلاوجواهر ، عیار طلا ، گوهر شناسی ، گوهر تراشی ، قلم زنی طلا ، نقره سازی به قسمت مقالات مراجعه نمایید


 

نزدیک ‌ترین پیچ به دسته ی اره را شل کنید و انتهای تیغ اره را داخل آن قرار دهید . اینکار را به نحوی انجام دهید که دندانه‌ها رو به جلو باشند . یعنی دور از بدنه اره باشند . پیچ را سفت کنید تا تیغ اره از یک سر سفت و محکم شود. سپس پیچ پشت بدنه را شل کنید و بدنه اره را جلو بکشید تا سر آزاد تیغ اره داخل پیچ قرار بگیرد و پیچ را سفت کنید.
آخرین مرحله سفت کردن پیچ سوم و تنظیم میزان کشیدگی تیغ اره است. دو قطعه اره را از هم دور کنید و همین طور که اره را می‌کشید ، پیچ را سفت کنید . تیغ اره باید خیلی محکم باشد و هنگامی که به آن ضربه می‌زنید ، صدا بدهد .
بعد از این که اره مویی را آماده کردید ، نوبت به تنظیم ورق فلزی که می خواهید برش دهید و روی آن کار کنید می ‌رسد. سندان رومیزی به همراه یک تکه چوب V شکل برای انجام این کار بسیار مناسب است ، چون مقاومت کافی برای بریدن لبه های خارجی زیورآلات فلزی را دارد .
در هنگام انجام مراحل اره کاری مراقب موارد و نکات ایمنی باشید . زیرا در این مراحل با براده های فلز سر و کار داریم . برای اره کاری حتما از عینک و ماسک استفاده کنید .
در هنگام انجام کار می توانید براده ها را با فرچه از سطح کار تمیز کنید و با یک پارچه ی نم دار از روی میز آن ها را پاک کنید .
اگر از فلزات گران بها مانند طلا و نقره استفاده می کنید ، حتما براده های آن را جمع کنید و دوباره آن ها را ذوب کنید و استفاده کنید . یکی از کاربرد های ذوب کردن طلا همین جاست .
حالا همه چیز برای بریدن و اره کاری آماده است . قبل از شروع برش تیغ اره ر  روی روان کننده بکشید . حتما قبل از هر برش این کار را انجام دهید و هر یک دقیقه یک بار نیز این تیغ اره را با روان کننده روان کنید .
این کار باعث آسان تر شدن برش و جلوگیری از شکستن زود هنگام تیغ اره می شود .
سعی کنید در هنگام اره کاری ، اره را به صورت عمودی نگه دارید . به طوری که آرنج تان راحت خم شود .

نحوه ی نشستن روی صندلی باید به گونه ای باشد که در راحت ترین شرایط ممکن باشید تا تا پایان کار خسته نشوید .
پایه تیغ اره باید به صورت عمود بر ورق فلزی قرار بگیرد و اره را به سمت بالا و پایین بکشید و در جهت برش کمی فشار روی اره وارد کنید .
شکستن تیغ اره در هنگام اره کاری یک اتفاق طبیعی است . مخصوصا افراد تازه کار در اوایل اره کاری تیغ اره زیاد می شکانند . گاهی اوقات تیغ اره از جایی می ‌شکند که می ‌توانید آن را دوباره داخل اره نصب کنید و برش را با همان ادامه بدهید.
اره کاری هم در صنعت طلا سازی و هم در صنعت نقره سازی کاربرد ارد .
در هنگام تعویض تیغ اره ، برای جدا کردن تیغ اره شکسته ، تکه‌ های باقی مانده در اره را به طور کامل از آن خارج کنید . اگر تکه های تیغ اره شکسته داخل آن بماند ، مانع بسته شدن صحیح تیغ اره جدید می شود .
برای یادگیری فروشندگی طلا و جواهر به قسمت مقالات مراجعه کنید .