کلاس انلاین طراحی با نرم افزار ماتریکس گروه ششم
کلاس آنلاین طراحی با نرم افزار ماتریکس گروه پنجم
دوره آنلاین کارموزی طراحی با نرم افزار ماتریکس شعبه اقدسیه

مجموعه بزرگ آموزشی طلافنون ایران

مبتکر و پیشرو در صنعت آموزش طراحی و ساخت طلاو جواهرسازی کشور با 11 شعبه در سراسر کشور و بیش از ۴۴ سال سابقه فعالیت

سنگ فیروزه | خواص فیروزه

سنگ فیروزه | خواص فیروزه

سنگ فیروزه

فیروزه یکی از سنگ های قیمتی و جواهرات است . فیروزه یک کانی کمیاب و ارزشمند است که در رنگ های طیف فیروزه ای از آبی روشن گرفته تا سبر ، وجود دارد .
فیروزه توسط فیروزه تراشان تراشیده و شکل داده می شود و از آن به عنوان نگین در انگشتر ، گوشواره ، گردنبند و جواهرات دیگر استفاده می شود . استفاده از فیروزه به عنوان نگین انگشتر بسیار توصیه شده است .
فیروزه در کشور های بسیاری مانند مصر ، یاران و ... یافت می شود اما بهترین نوع فیروزه به دلیل امتداد داشتن رگه های فیروزه از استان خراسان تا هندوستان ، فیروزه نیشابوری و هندی است .
یکی دیگر از منابع بزرگ فیروزه در ایران ، در شهر دامغان استان سمنان و منبع دیگر فیروزه در شهربابک استان کرمان وجود دارد که فیروزه های ارزشمندی دارند .
فیروزه تراشی از هنر های دستی دیرینه ی ایران بوده و به خصوص در خراسان رواج داشته است .  فیروزه ی نیشابور قدمتی بیش از پنج هزار سال دارد و در جهان بهترین سنگ فیروزه به ننام فیروزه نیشابور به ثبت رسیده است .
برای تهیه ی ابزار طلاسازی می توانید با شعبه ی مرکزی آموزشگاه طلافنون تماس بگیرید .

انواع فیروزه

انواع فیروزه
 
فیروزه در دو نوع صاف که به عجمی معروف است و رگه دار که به شجری معروف است وجود دارد . در ایران فیروزه صاف ( عجمی ) از محبوبیت بیشرتی نسبت به فیروزه رگه دار ( شجری ) برخوردار است . 
فیروزه ها از نظر معدنی به دو دسته تقسیم فیروزه خاکی و فیروزه سنگی تقسیم می شوند . فیروزه ی خاکی فاقد سنگ مادر است . همچنین این نوع فیروزه به دلیل رنگ بهتر و عدم تغییر آن محبوبیت بیشتری دارد .
فیروزه عجمی نیشابوری قیمت بالایی دارد . 
رنگ فیروزه مربوط به آهن و مس است . فیروزه سنگی زنده است و مواد شیمیای مانند اسید ها و چربی ها باعث آسیب رسیدن به فیروزه می شود .
سختی فیروزه در مقیاس موس 5 تا 6 و چگالی آن بین 6.2 تا 7.2 گرم بر سانتی متر مکعب است .

خواص فیروزه

از خواص فیروزه می توان به از بین برنده بودن ترس ، چشم زخم ، محافظت در بربار بلایا و حوادث ، از بین بردن افسردگی و ایجاد خوش شانسی و شادی و رونق کسب و کار اشاره کرد .
همچنین فیروزه در درمان بیماری ها نیز تاثیر دارد . از خواص فیروزه می توان به تقویت قلب ، دستگاه تنفسی ، چشم ها ، گردش خون ، گلو ، کبد و معده اشاره کرد .
در صورتی که فرد استفاده کننده از فیروزه بیمار باشد رنگ فیروزه تغییر می کند و گاهی اوقات برای مراقبت از فرد ترک می خورد .

نگهداری از فیروزه

با رعایت نکاتی که در ادامه ی این مقاله از وبسایت آموزشگاه طلاسازی طلافنون بیان می شود می توانید عمر سنگگ فیروزه را به حداکثر ممکن برسانید .
سعی کنید فیروزه را داخل آب قرار ندهید .
  • فیروزه را هرگز در معرض حرارت زیاد قرار ندهید . بعضی افراد برای خشک کردن فیروزه آن را کنار سماور ، کتری ، بخاری و یا سشوار قرار می دهند ، که این ار اشتباه است و به شدت به فیروزه آسییب می رساند . برای خشک کردن فیروزه کافی است آن را به مدت 24 ساعت در یک محل خشک و گرم مثل کنار لامپ مهتابی نگه دارید .
  • هرگز مواد شیمیایی و پاک کننده قوی مثل وایتکس و شوینده های آنزیم دار به فیروزه نزنید .
  • در هنگام شستن دست با صابون و مایع حتما انگشتر فیروزه را از دست خود خارج کنید و آن را خشک کنید و مراقب باشید کف صابون در پشت آن باقی نماند .
  • اگر می خواهید به مدت زیاد از زیور آلات خود استفاده نکنید ، آن را داخل پنبه یا خاک اره گذاشته و در سلفون بپیچید و حتی اگر می توانید هوای داخل آن را نیز خالی کنید تا در معرض تماس با هوا قرار نگیرد .
  • اگر بتوانید فیروزه نیشابروی را در شرایط مناسب نگهداری کنید هرگز فاسد ، خراب و چرب نخواهد شد .
برای اطلاع از دوره های گوهر تراشی با آموزشگاه طلاسازی طلافنون تماس بگیرید . گوهر تراشی تراش و پرداخت (پولیش) سنگ های گران بها و قیمتی مانند فیروزه است . همچنین دوره های مخراجکاری نیز در این آموزشگاه برگزار می گردد .
امروزه به کمک نرم افزار های طراحی طلا و جواهر مانند نرم افزار Matrix ، نرم افزار ZBrush و نرم افزار راینو ، نگین انگشتر ها و دیگر جواهرات را طراحی کرد و مدل را قبل از اجرا به صورت سه بعدی مشاهده کرد و یا نمونه کار را به مشتری نشان داد .