کلاس آنلاین طراحی با نرم افزار ماتریکس گروه چهارم
کلاس آنلاین طراحی با نرم افزار ماتریکس گروه پنجم
کلاس آنلاین رفع اشکال و ژوژمان شعبه اقدسیه

مجموعه بزرگ آموزشی طلافنون ایران

مبتکر و پیشرو در صنعت آموزش طراحی و ساخت طلاو جواهرسازی کشور با 11 شعبه در سراسر کشور و بیش از ۴۴ سال سابقه فعالیت

کدام سنگ ها را نمیتوان از طلای واقعی تفکیک کرد ؟

کدام سنگ ها را نمیتوان از طلای واقعی تفکیک کرد ؟
Fool's Gold   چیست؟

"طلای احمق" یک نام مستعار معمول برای پیریت است !
 
 
 سنگ پیریت این لقب را دریافت کرده است  زیرا تقریباً هیچ ارزشی ندارد ، اما ظاهری دارد که مردم را "گول" می زند و باور میکنند که طلا است با کمی تمرین و آزمایش های آسان  هر کسی می تواند سریعاً تفاوت بین پیریت و طلا را تشخیص دهد.
 
مدتهاست که لقب "طلای احمق" توسط خریداران و جستجوگران طلا مورد استفاده قرار می گرفت ، و افراد هیجان زده ای که فکر می کردند طلا پیدا کرده اند سرگرم می شوند. این افراد نمی دانند چگونه تفاوت بین پیریت و طلا را تشخیص دهند و ناآگاهی آنها باعث می شد مبتدی به نظر برسند.
 
طلای احمق را از طلا جدا کنید:

در اینجا چند آزمایش ساده وجود دارد که تقریباً هرکسی می تواند با استفاده از آنها تفاوت بین پیریت و طلا را تشخیص دهد. معمولاً توسط افراد کم تجربه می توانند به راحتی انجام شوند.
احتیاط: تمام قطعات طلا با ارزش هستند بعضی از تست ها تخریبی است و احتیاط کنید ما تست ها را به دو دسته ی "آزمایش های تخریبی" و "آزمایش های غیر مخرب" تفکیک کرده ایم بنابراین مراقب باشید .

تست های غیرمخرب
الف) لکه دار بودن: بیشتر نمونه های پیریت که در طبیعت یافت می شوند ، حداقل روی سطح خود لکه هایی دارند. تکه های کوچک طلا معمولاً روشن و بدون لک هستند.
 
ب) رنگ: پیریت دارای رنگ برنجی است. طلا دارای رنگ طلایی تا زرد است. بیشتر طلا با نقره آلیاژ می شود و اگر محتوای نقره به اندازه کافی زیاد باشد ، نمونه آن دارای رنگ زرد مایل به سفید است.
 
ج) شکل: پیریت معمولاً به صورت تکه های زاویه دار یافت می شود و بسیاری از آنها چهره مکعب ، هشت ضلعی یا پیریتودرن را به نمایش می گذارند. اکثر ذرات طلا که در جریان ها یافت می شوند دارای لبه های کمی گرد هستند ، اما مراقب باشید - برخی از نمونه های طلای کریستالی می توانند عادت بلوری شبیه به پیریت را نشان دهند.
 
 طلای کریستالی : نمونه ای از طلای کریستالی و بسیار ارزشمند را مشاهده میکنید .  این نمونه از نظر بصری جذاب بوده و عادت تبلور طلا را به نمایش می گذارد. ارزش این نمونه برای کلکسیونرهای طلای کریستالی چند برابر ارزش طلای موجود در آن خواهد بود. آزمایشات تخریبی نباید روی نمونه هایی از طلا که عادت متبلور را نشان می دهند یا نمونه هایی با اندازه بی اهمیت که ظاهر جذابی دارند ، انجام شود.


 
د) خطوط: بسیاری از کریستال های پیریت دارای خطوط موازی ظریف بر روی صورت خود هستند. بلورهای طلا فاقد خط هستند.
 
ه) وزن مخصوص: طلا دارای وزن مخصوص حدود 19.3 است. وزن مخصوص پیریت حدود 5 است. (تمام طلای یافت شده در طبیعت همیشه با فلزات دیگر آلیاژ می شود. این فلزات دارای وزن مخصوصی هستند كه از وزن مخصوص نمونه می كاهند ، اما هرگز به اندازه ای نیستند كه به وزن مخصوص پیریت نزدیك شوند). نمونه های حاوی مقدار قابل توجهی طلا همیشه حداقل دو تا سه برابر وزن مخصوص پیریت خواهند داشت.)
آزمایش های مخرب
الف) خط انداختن : طلا خط  زرد دارد. پیریت دارای یک خط سیاه و سبز مایل به سبز است.
آزمایش خط انداختن یا  streak test با تراشیدن نمونه ای از مواد معدنی در عرض یک تکه چینی لعاب دار  انجام می شود. این می تواند مقدار کمی ماده معدنی پودر شده در سطح صفحه تولید کند. رنگ پودر آن ماده معدنی که به آن "streak " می گویند.


 
ب) سختی: سختی طلا 2.5 است ، در حالی که پیریت دارای سختی 6 تا 6.5 است. طلا سطح مس را خراش نمی دهد (سختی 3) ، اما پیریت به راحتی مس را خراش می دهد. طلا می تواند توسط یک قطعه تیز مس خراشیده شود ، اما مس تعداد بسیار کمی از مواد دیگر را خراش می دهد.
 
Gold's Streak: یک سکه مسی و یک تکه طلای ریز روی صفحه خط مشکی را مشاهده میکنید، که خط کوچکی از آن کشیده شده است.ج) شکل پذیری: طلا بسیار شکل پذیر است و یک قطعه طلای کوچک با فشار یک سنجاق یا یک تکه چوب نوک تیز خم می شود یا فرو می رود. تکه های ریز پیریت در برابر فشار شکسته یا مقاومت می کنند.
 
د) خاصیت: ذرات کوچک طلا را می توان با چاقوی تیز جیبی برش داد. ذرات کوچک پیریت قابل برش نیستند.
مواد معدنی دیگری که می توانند شما را گول بزنند!
کالکوپیریت و قطعات کوچک میکا بیوتیت می تواند شما را گول بزند. کالکوپیریت (سولفید آهن مس) دارای خصوصیات بسیار مشابه پیریت است. از سختی کمتری نسبت به پیریت (3.5 تا 4) و وزن مخصوص کمتری نسبت به پیریت (4.1 تا 4.3) برخوردار است ، اما همان آزمایشات می تواند کالکوپیریت را از طلا جدا کند. کالکوپیریت همچنین دارای یک رگه سیاه و سبز مایل به سبز است.
بسیاری از مردم تعجب می کنند که میکا بیوتیت می تواند مردم را گول بزند و فکر کنند طلا است. این بیشتر اوقات هنگامی اتفاق می افتد که یک فرد بی تجربه در حال جست جوی  طلا باشد و در ظرف طلای خود جرقه ای روشن ببیند. آنها پس از تعقیب پوسته ریز و بسیار براق ، فکر می کنند که ممکن است طلا باشد. با این حال ، فشار ناچیز با یک پین می تواند پوسته میکا را بشکند ، اما یک پوسته کوچک از طلا به اطراف سنجاق خم می شود.
 
 
مواد معدنی به رنگ طلا حتی اگر در یک سنگ قرار بگیرند قابل آزمایش هستند . ماده معدنی به رنگ طلای موجود در این سنگ کالکوپیریت است و فرد می تواند مواد طلایی رنگ را با سنجاق زدن و مشاهده فرورفتگی یا شکستن آن ، طلای بودن آن را تشخیص دهد.

کالکوپیریت در دولومیت و کوارتز