طلای مرغوب


عیار مرغوب کدام است ؟

 عیار تعیین کننده مرغوب بودن یا نبودن طلا نیست، هرقدر درجه وجود سایر فلزات در شیء طلایی بالاتر باشد، عیار طلا پایین‌تر و قیمت آن کمتر است و بالعکس هر قدر طلای شیئی بیشتر باشد عیار آن بیشتر و باارزش‌تر است. مواردی که طلا را متمایز با همتای خود می‌کند ساخت،مدل و کیفیت ساخت است.


24 عیاری! یعنی چه

از طلای 24 عیار بدلیل نرمی و شکنندگی طلای خالص، در مصنوعات استفاده نمی‌شود زیراکه باعث می شود مصنوعات از شکل طبیعی خود خارج ‌شوند؛ اما برخی از انواع سکه به صورت پلاک و به شکل قاب شده از سوئیس وارد می شود و به پلاک‌های سوئیسی معروف هستند و به این دلیل که فشاری بر روی آویز و پلاک نیست که تغییر شکل دهد، از عیار 24 در ساخت آن استفاده می شود در غیر این صورت اگر کسی مدعی مصنوعات با طلای 24 عیار شد باید در آن ادعا تردید کرد.

طلای خوب چه طلایی است؟

ماهیت طلا در همه‌ جای دنیا یکسان است به عنوان مثال طلای 18 عیار در همه جای دنیا 18 عیار است اما ساخت برخی مصنوعات متفاوت است و یا برند خاصی دارند. نکته متمایز کننده در طلا در سه مورد ساخت، طرح و رنگی است که در هر منطقه‌ای مورد توجه قرار دارد. به عنوان مثال در شهرهای شمالی کشور بدلیل رطوبتی که در هوا است رنگ‌های قرمز بیشتر مورد توجه است تا آنهایی که رنگ روشن‌تری دارند.

وی ادامه داد: سلایق در شهرهای مختلف نیز متفاوت است برخی از خانم‌ها در شهرهای شمالی به گردنبندهای شرابه‌ای علاقه دارند و این درحالیست که در تهران به گردنبند های باظرافت بیشتر علاقه دارند.

4 عاملی که طلا را ارزشمند می کند

ارزش هر یک گرم طلای 18 عیار ساخته شده از مجموع 4 عامل به دست می آید، قیمت روز هر گرم طلا، اجرت ساخت، سود فروشنده و مالیات افزوده. قیمت طلا همان طور که اشاره شد در هر روز متفاوت است اما معمولا سود، اجرت و مالیات نرخ ثابتی دارد. البته هر کالا را به نسبت زمان و مقدار کار انجام شده روی آن محاسبه می‌کنند النگو و زنجیر مزد ساخت کمتری دارد اما برخی طلاها که تنوع کاری دارند و یا از چندین قطعه تشکیل شده‌ اند مزد ساخت بالاتری دارند چراکه برای هر کدام از اجزای آن به صورت مستقل کار و زمان نیاز بوده است.

معمولا اجرت‌ها سالانه به صورت دسته بندی شده در اتحادیه‌ها و مراکز تصمیم‌گیرنده اعلام می‌شوند؛ در اکثر کشورها برند در طلا به صورت خانوادگی مطرح است که خود شخص را می‌شناسند و به صورت کمپانی نیست و در شهر به شهر هم برندها متفاوت است و مزد ساخت در برخی مصنوعات سفارشی نیز متفاوت است.

یک نکته مهم برای خرید جواهر

با خرید جواهر از فروشندگان معتبر و شناخت آن، سرمایه نیز حفظ خواهد شد ،‌باید توجه داشت که برای خرید جواهر حتما از محل معتبری خرید انجام شود و جواهر انتخابی نیز ارزشمند باشد تا همیشه بتوان بابت آن وجه مناسبی دریافت کرد. معمولا جواهر فروش های معتبر جواهرات خود را ضمانت می‌کنند و خریدار در هر زمانی و به هر دلیلی قصد فروش آن را داشت با کسر 10 الی 15 درصد می تواند از فروشنده وجه نقد دریافت کند.آخرین مقالات
نیاز به مشاوره دارید؟ x

تهران ،فرشته، خیابان آقابزرگی، خیابان استانبول، کوچه عروس، بن بست پامچال، پلاک ۴

اینستاگرام طلافنون