کلاس انلاین طراحی با نرم افزار ماتریکس گروه ششم
کلاس آنلاین طراحی با نرم افزار ماتریکس گروه پنجم
دوره آنلاین کارموزی طراحی با نرم افزار ماتریکس شعبه اقدسیه

مجموعه بزرگ آموزشی طلافنون ایران

مبتکر و پیشرو در صنعت آموزش طراحی و ساخت طلاو جواهرسازی کشور با 11 شعبه در سراسر کشور و بیش از ۴۴ سال سابقه فعالیت

انواع عقیق | خواص آن

انواع عقیق | خواص آن

انواع عقیق

عقیق یکی از سنگ های ارزشمند و قیمتی است که در صنعت جواهر سازی کاربرد زیادی دارد . سنگ عقیق انواعع مختلفی دارد که هر کدام از آن ها ویژگی های خاص خود را دارند . در ادامه ی این مقاله از وبسایت آموزشگاه طلاسازی طلا فنون به معرفی انواع عقیق می پردازیم .
عقیق از سنگ های سیلیسی کریستالی می باشد ک هدارای ظرافت خاص و درخشش رنگ های آن می باشد . 
عقیق در سنگ های مختلفی یافت می شود اما معمولا در سنگ های آتش فشانی و سنگ های دگر گونی خاص یافت می شود .
نحوه ی به وجود آمدن عقیق به این صورت است که در حفره های تولید شده توسط مواد مذاب فرار، مقداری از ماده سیلیسی در لایه های منظم روی هم انباشته می شوند و به این ترتیب عقیق توسط گدازه های آتشفشانی تشکیل می شود .

انواع رنگ بندی سنگ عقیق

رنگ بندی سنگ عقیق طیف گسترده ای را شامل می شود که شامل شامل قهوه ای، سفید، قرمز، خاکستری، صورتی، سیاه و سفید و زرد می باشد .
تنوع رنگ سنگ عقیق به دلیل وجود نا خالصی های موجود در این سنگ است .
رنگ های مختلف تولید شده توسط ترکیبات متفاوت رسوب آب های زیر زمینی به داخل حفره به وجود می آیند . این لایه های ایجاد شده در عقیق موجب ایجاد رنگ های جالب و الگوها و طرح های خاص و  بی نظیر در این سنگ شده است .
اشکال متنوع موجود در سنگ عقیق برای کار های متفاوتی مانند ساخت جواهرات ، خاتم کاری و ...  به کارگیری می شوند .
رنگ معمولی عقیق خاکستری مایل به سفید و آبی است.
عقیق انواع مختلفی دارد که برای نمونه می توان عقیق خزه، عقیق سلیمانی،عقیق چشم و عقیق ستون را نام برد .
قیمت عقیق نسبت به سایر سنگ های جواهر مناسب تر است . فقط برخی از انواع عقیق که دارای طرح های خاص و غیر معمولی هستند قیمتشان بالاتر از سایر سنگ های عقیق است .
اگر به فروشندگی طلا و جواهر علاقهه مندید ، برای اطلاع از کسب و کار طلا و جواهر سازی و فروشندگی طلا و جواهر به قسمت مقالات مراجعه نمایید .

خواص عقیق

برخی اعتقاد دارند که عقیق دارای خواصی مانند بهبود عملکرد حافظه، بهبود تمرکز و افزایش استقامت دارد .
عقیق سنگ تولد متولدین ماه جوزا ( خرداد ) است و برای دارندگان آن قدرت و آرامش و تمرکز به ارمغان می آورد .
همچنین برخی افراد بر این باورند که استفاده از عقیق برای جلوگیری از بی خوابی ، افزایش شجاعت و محافظت در برابر خطر بسیار موثر است .

عقیق سبز

عقیق سبز دارای خواصی مانند بالا بردن اعتماد به نفس ، بالا بردن ایمنی بدن ، متعادل ساختن قند خون ، مفید برای زنان باردار ، بیماری های چشمی ، معالجه بیماری های صرع، کلید، روده،تقویت ریه و کبد و مغز و محرک دستگاه گوارش می باشد .

عقیق زرد

خواص عقیق زرد یا شرف شمس عبارت است از پاک کردن و تصفیه دستگاه گوارش ، غدد پانکراس و لوزالمعده ، دفع بدی، افزایش رزق و روزی، رفع چشم زخم، برآوردن حاجات ، افزایش قدرت بدنی و هاله نورانی اطراف بدن .

عقیق سرخ

درمان بیماری پوستی از جمله آکنه ، درمان کمردرد، پادرد، استخوان درد، دردهای ماهیچه ای، درمان استرس، اضطراب، میگرن، انواع سر دردهای عصبی، بهبود کارکرد معده ، تقویت و نیرو دهنده قلب، کلیه، طحال و اعصاب و از بین برنده سستی ، تقویت حس شنوایی، ناخن ها، پوست، مو،چشم و پاها ، دارویی تقویتی برای دستگاه تولید مثل از جمله خواص سنگ عقیق سرخ می باشد .

عقیق سیاه

از جمله خواص عقیق سیاه می توان به زیاد کردن تمرکز ، آسان کردن عملکرد روده ، خواص تقویت کنندگی بر روی استخوان ، ستون فقرات و پشت ، تسکین عفونت ها و التهابات ، حمایت کردن بدن در برابر زخم معده ، دارای خاصیت گرمادهندگی ، اصلاح ساز گردش خون در بدن ، درمان بیماری های پوستی و آکنه اشاره کرد .

برش سنگ عقیق

سنگ عقیق در انواع مختلف و در اندازه های بزرگ یافت می شوند .برای زیبایی بیشتر عقیق آن را به صورت کوژ برش می دهند . آن ها را به صورت صطعات بی شکل و با برش های ساده نیز می توان یافت . آن ها اغلب همانند برجسته کاری و حکاکی استفاده های تزینی دارند .
سنگ عقیق معمولا به پردازش خاصی احتیاج ندارد اما به دلیل متخلخل بودن می توان آن را رنگ کرد .
از معروف ترین گونه های عقیق می توان به عقیق لایه دار ، عقیق آبی ، عقیق جگری ، عقیق قرمز سیر ، عقیق راه راه ، عقیق سلیمانی ، کریکولا ، عقیق چشم ، نهان بلور شاخه ای(عقیق) ، عقیق آتش ، عقیق ژئود ، عقیق خزه و عقیق برکسی اشاره کرد .
برخی از گونه های عقیق نیز هستند که کم تر شناخته شده اند مانند : عقیق درخت ، یشم عقیق ، عقیق بوتسوانا ، عقیق نوار آبی ، عقیق فسیل ، عقیق رنگین کمانی ، عقیق مرداب ، عقیق چشم انداز ، عقیق منظره ، عقیق استوانه ای ، عقیق پوست ماری ، عقیق آب شیرین ، عقیق آبی موهاوی ، عقیق بیضی شکل ، عقیق فیربرن ، عقیق خشک و عقیق برتر دریاچه .
برای اطلاعات بیشتر در مورد طلای سفید ، ریخته گری طلاوجواهر ، عیار طلا ، گوهر شناسی ، گوهر تراشی ، قلم زنی طلا ، نقره سازی به قسمت مقالات مراجعه نمایید
همچنین برای اطلاع از دوره های آموزشی نرم افزار Matrix ، نرم افزار طلاسازی راینو و نرم افزار Zbrush با شماره تلفن های آموزشگاه تماس بگیرید .